HERACLEUM SPHONDYLIUM subsp. PYRENAICUM (Lam.) Bonnier et Layens – bolševník / boľševník

Syn.: Heracleum intermedium Gaudin, Heracleum platyphyllum Ramond ex DC., Heracleum pollinianum Bertol., Heracleum pyrenaicum Lam., Heracleum pyrenaicum subsp. pollinianum (Bertol.) F. Pedrotti et S. Pignatti, Sphondylium decipiens Hoffm.
Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Heracleum sphondylium subsp. pyrenaicum

Rozšíření: Vyskytuje se v horách jižní Evropy od Pyrenejského poloostrova až po Balkán, snad roste i v jižní části Alp.

Ekologie: Stanovištěm jsou skalnaté svahy, sutě i vysokobylinná vegetace, zejména na vápencích. Lokality leží v nadmořské výšce 1000–2500 m.

Heracleum sphondylium subsp. pyrenaicum

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 0,5–1,2 m; oddenek je vřetenovitý; lodyha je přímá, dutá, na bázi 1–1,5 cm v průměru, roztroušeně chlupatá. Listy jsou střídavé; čepel je dlanitolaločnatá až dlanitoklaná, 30–40 cm dlouhá a 20–30 cm široká, s 5–7 zářezy zasahujícími do 1/2–3/4 šířky, úkrojky jsou zubaté, na líci chlupaté. Květenství je složený okolík, tvořený 15–30(–45) okolíčky na stopkách 10–12 cm dlouhých; okolíčky se skládají z 9–10 květů; kališní cípy jsou nepatrné; korunní lístky jsou obsrdčité, bílé. Plody jsou 6–10 mm dlouhé a 5–7 mm široké, zploštělé, na boku křídlaté dvounažky.

Poznámka: Hlavním znakem tohoto poddruhu jsou členěné, nikoli složené listy, a bílé květy. Taxonomická problematika bolševníků dosud není ujasněna a názory na vymezení jednotlivých typů, jejich rozšíření, jakož i vzájemný vztah se mezi badateli liší.

Heracleum sphondylium subsp. pyrenaicum
Heracleum sphondylium subsp. pyrenaicum
Heracleum sphondylium subsp. pyrenaicum

Fotografováno dne 24. 8. 2018 (Španělsko, NP Picos de Europa, Los Lagos, Minas de Buferrera).