Syn.: Gladiolus lineatus Salisb., Gladiolus venosus (Link) Willd., Ixia gladiolaris Lam., Ixia lineata Salisb., Ixia reticulata Thunb. Ixia venosa Link, Montbretia lineata (Salisb.) Voigt, Sparaxis lineata (Salisb.) Pax, nom. illeg., Tritonia catenularis Salisb., Tritonia flavida Schltr., Tritonia krausii Baker, Tritonia lineata (Salisb.) Ker Gawl., Tritonixia lineata (Salisb.) Klatt, Waitzia lineata (Salisb.) Kreysig, Watsonia lineata (Salisb.) Klatt
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Druh jižní Afriky, vyskytuje se v horských i pobřežních oblastech jihovýchodních provincií Jihoafrické republiky, zasahuje i do Lesotha a Svazijska. Byl zavlečen do jihovýchodní i jihozápadní Austrálie, na Tasmánii, Nový Zéland a ostrov Norfolk.
Ekologie: Roste na travnatých stanovištích, v křovinaté vegetaci, objevuje se též v blízkosti lidských sídel, na rumištích a dalších stanovištích narušovaných lidskou činností. Kvete od září do listopadu.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní hlízkou dosahující průměru okolo 2 cm. Lodyha je přímá, 30–60 cm dlouhá, jednoduchá, lysá. Listy vyrůstají při bázi lodyhy, jsou úzce kopinaté až mečovité, 7–35 cm dlouhé a 0,7–1,8 cm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé. Květenství je klasnaté, 5–15květé; listeny jsou 7–12 mm dlouhé, nahnědlé; okvětních lístků je 6, trubka je 10–15 mm dlouhá, cípy jsou odstálé, 15–25 mm dlouhé, bělavé až nažloutlé s nachovými žilkami; tyčinky jsou 3, čnělka je 3ramenná. Plodem je elipsoidní tobolka, až 8 mm dlouhá a 3 mm široká.
Využití: V subtropických oblastech bývá vysazován v zahradách a parcích jako okrasná rostlina.
Poznámka: Druh Tritonia v současnosti čítá na 28 druhů, které se vyskytují v jižní Africe, centrum jejich druhové diverzity leží v Kapsku.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, okolí Amphitheatre Backpackers Lodge).