PHYMASPERMUM ATHANASIOIDES (S. Moore) Källersjö

Syn.: Brachymeris athanasioides (S. Moore) Hutch., Brachymeris bolusii Hutch., Brachymeris montana Hutch., Pentzia athanasioides S. Moore, Phymaspermum bolusii (Hutch.) Källersjö, Phymaspermum montanum (Hutch.) Källersjö
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Phymaspermum athanasioides
Rozšíření: Druh horských oblastí jihovýchodní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky, od severu provincie KwaZulu-Natal na jihu až po Limpopo na severu, zasahuje rovněž do Svazijska a Zimbabwe. Dříve byly podle detailů na zákrovních listenech rozlišovány ještě druhy Phymaspermum bolusii a P. montanum, studie z roku 2016 však shledala tyto znaky jako proměnlivé, spojila proto všechny tři taxony do druhu jediného.
Ekologie: Roste na travnatých a křovinatých stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 1750 m. Kvete v průběhu celého roku, nejintenzivněji v srpnu.
Phymaspermum athanasioides
Popis: Keř dosahující výšky 20–200 cm, s větvemi přímými, olistěnými. Listy jsou střídavé, čárkovité až podlouhlé, 6–40 mm dlouhé a 0,8–2 mm široké, odstálé, kožovité, celokrajné, vzácněji i 2–3laločné, špičaté až hrotité, po obou stranách lysé. Úbory vyrůstají v terminálním chocholíku zhruba po 30, jehož stopka je 4–35 mm dlouhá, lysá nebo chlupatá; zákrov je polokulovitý, 4–8 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou seřazeny ve 4–6 řadách, po okraji i na vrcholu jsou blanité, vnější listeny jsou kopinaté, 2–3 mm dlouhé, špičaté, vnitřní kopinaté až trojúhelníkovité, 2,2–4,3 mm dlouhé, zaokrouhlené nebo špičaté; okrajové květy jsou nitkovité, samičí, trubkovité květy jsou oboupohlavné, až 3 mm dlouhé, žluté. Plodem je obvejcovitá nažka, zhruba 2 mm dlouhá.
Poznámka: Rod Phymaspermum v současnosti zahrnuje 17 druhů, všechny se vyskytují na jihu Afriky.
Phymaspermum athanasioides
Phymaspermum athanasioides
Phymaspermum athanasioides
Phymaspermum athanasioides
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 5. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Barberton, Makhonjwa Geotrail).