Syn.: Dais canescens Bartl. ex Meisn., Dais eriocephala Licht. ex Meisn., Dais laurifolia Jacq., Dais passerina J. C. Wendl. ex Meisn., Lasiosiphon grandifolius Gilli
Česká jména: bobkověnka škumpinová (Berchtold et Presl 1825)
Čeleď: Thymelaeaceae – vrabečnicovité
Rozšíření: Druh tropické východní a jižní Afriky, vyskytuje se v oblasti od Tanzanie a Malawi přes Zimbabwe, východní provincie Jihoafrické republiky, Svazijsko a Lesotho až po jihoafrické Kapsko. Od 18. století je jako okrasná dřevina pěstován i v Evropě, objevuje se v kultuře i v dalších tropických a subtropických oblastech světa.
Ekologie: Roste v lemech stálezelených lesů, na křovinatých i travnatých stanovištích, podél břehů vodních toků, při okrajích skal, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2300 m. V jižní Africe kvete od listopadu do února, v kultuře na severní polokouli obvykle v dubnu a květnu.
Popis: Bohatě větvený keř dosahující výšky 6–10(–15) m, s větvemi šedohnědými, lysými. Listy jsou vstřícné nebo střídavé, často nahloučené na konci větví, řapíkaté, eliptické až široce kopinaté, (2,5–)3–9(–15) cm dlouhé a (1,5–)2–5(–6,5) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé, lysé, šedozelené, na rubu světlejší. Květenství je terminální, hlávkaté, mnohokvěté, dosahuje průměru až okolo 4 cm, jeho stopka je až 8 cm dlouhá; listeny jsou (2–)4(–6), vejčité až skoro okrouhlé, 8–16 mm dlouhé, vnější jsou větší, zelené, vytrvávající; květy jsou oboupohlavné, vonné, nafialovělé, růžové nebo bílé; kališní trubka je válcovitá, 10–30 mm dlouhá, vně hedvábitě chlupatá, cípů je 5, jsou úzce vejčité, 4–8(–10) mm dlouhé, vně chlupaté, korunní lístky chybí; tyčinek je 10, čnělka je čárkovitá, až 22 mm dlouhá. Plod je v době zralosti načervenale hnědý.
Využití: Dekorativní dřevina, často vysazovaná nejen v afrických zahradách a parcích. V klimatických podmínkách střední Evropy je vhodné rostlinu chránit před většími mrazy. Listy jsou používány v africké tradiční medicíně, ze sloupané borky se splétají provazy.
Poznámka: Rod Dais zahrnuje jen dva druhy, vedle tohoto kontinentálního druhu se rozlišuje ještě madagaskarský endemit Dais glaucescens.
Fotografováno dne 19. 5. 2012 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Česko, Polabí).