Syn.: Acrostichum meyerianum Hook., Acrostichum tenuifolium Liebm., Lomaria meyeriana Kunze, Lomaria tenuifolia Desv., Lomariobotrys tenuifolia (Desv.) Fée, Lomariopsis tenuifolia Christ, Polybotrya meyeriana Mett., Polybotrya tenuifolia Kuhn, Stenochlaena meyeriana C. Presl, Stenochlaena mildbraedii Brause
Čeleď: Blechnaceae Copel. – žebrovicovité
Rozšíření: Druh pobřežních oblastí tropické východní Afriky, vyskytuje se v pásu od Keni přes Tanzanii a Mosambik až po východní pobřeží Jihoafrické republiky, je zastoupen i ve flóře Komorských ostrovů a Madagaskaru.
Ekologie: Roste terestricky nebo dokonce až hemiepifyticky při bázích nebo na kmenech stromů, a to v pobřežních mokrých lesích.
Popis: Statná kapradina se šplhavým oddenkem dosahujícím délky až okolo 20 m, pleviny jsou až 5 mm dlouhé, tmavě hnědé. Listy jsou dimorfní, řapík je 30–50 cm dlouhý, světle hnědý, lysý, sterilní listy jsou jednoduše zpeřené, 80–150 cm dlouhé a 25–40 cm široké, lístky jsou řapíčkaté, úzce kopinaté, až 27 cm dlouhé a 3 cm široké, lysé, na bázi nesymetricky klínovité, po okraji pilovité, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, fertilní listy jsou až 2krát zpeřené, 60–140 cm dlouhé a 20–40 cm široké, lístky 2. řádu jsou jen čárkovité, až 8 cm dlouhé a pouze 0,2 cm široké, na líci lysé, na rubu zcela pokryté sporangii.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Sodwana Bay).