Syn.: Cestrum nutans hort. ex Francey, Cestrum paniculatum Schltdl., Cestrum purpureum (Lindl.) Standl., Cestrum rubrum hort. ex Francey, Cestrum smithii Coutts, Cestrum smithii (auct.) Biswas, Cestrum smithii (Bailey) Fraser et Hemsley, Cestrum sylvaticum Dunal, Habrothamnus elegans Brongn., Habrothamnus elegans Walp., Habrothamnus elegans M. Martens et Galeotti, Habrothamnus helleri hort. ex Francey, Habrothamnus huegelii Regel, Habrothamnus paniculatus M. Martens et Galeotti, Habrothamnus purpureus Lindl., Meyenia purpurea (Lindl.) Heynh.
Čeleď: Solanaceae – lilkovité
Rozšíření: Pochází z hor jižního Mexika, kde roste ve státech Oaxaca, Puebla a Veracruz. V současné době zplaňuje v různých částech světa: např. v řadě zemí subsaharské Afriky, v Indii a na Srí Lance, v Austrálii a Oceánii.
Ekologie: Roste v podrostu světlých subtropických lesů, vyžaduje propustné, živinami bohaté půdy, snáší poklesy teplot až k -7 °C. V domovině jsou nejvýznamnějším opylovačem kolibříci.
Popis: Stálezelený keř, dorůstá výšky 1–4 m; větvičky jsou rýhované, chlupaté. Listy jsou střídavé; řapík je 0,6–1,2 cm dlouhý; čepel je vejčitá až kopinatá, 6–11 cm dlouhá a 1,8–4,3 cm široká, na rubu chlupatá, na bázi zaokrouhlená, celokrajná, na vrcholu špičatá. Pětičetné květy tvoří úžlabní nebo koncové shloučené laty; listeny jsou vejčité, 4–5 mm dlouhé, jemně chlupaté; stopky květů jsou 1–3 mm dlouhé; kalich je úzce zvonkovitý, 6–8 mm dlouhý, lysý, jen zuby jsou brvité; koruna je úzce zvonkovitá, 1,5–2,3 cm dlouhá, pod vrcholem poněkud zaškrcená, červená, růžová nebo nachová, lysá, s trojúhelníkovitými cípy; tyčinky jsou lysé, přirostlé do poloviny korunní trubky; semeník je elipsoidní, čnělka nevyčnívá. Plodem je kulovitá, tmavě růžové lesklé bobule o průměru 0,5–1,3 cm.
Využití: Květem ozdobný keř, často se v subtropech a tropech pěstuje pro okrasu.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. a 23. 1. 2019 (Indie, Kérala, Munnar, Mattupetty a Pampadum Shola National Park).