Syn.: Gnaphalium rufum Willd. ex Less., Gnaphalium satureioides Lam., Gnaphalium saturejaefolium Poepp. ex DC.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Jihoamerický druh, široce rozšířený ve velké části kontinentu. Na severu zasahuje až do Venezuely, andským obloukem se areál stáčí k jihu přes Kolumbii, Ekvádor, Peru a Bolívii až do Paraguaye a severní i střední Argentiny, odtud pak pokračuje povodím řeky Paraná až na atlantické pobřeží východní Brazílie (Pampa, Cerrado, Mata Atlântica).
Ekologie: Roste v sušší vegetaci na otevřených stanovištích, na kamenitých svazích i skalách, v poloopadavých lesích, ve vegetačních formacích restinga, chiquitano a puna, rovněž na stanovištích narušovaných lidskou činností, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m, v andské oblasti na severu areálu však stoupá až do nadmořské výšky okolo 3800 m. Kvete na konci jihoamerického léta.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř dosahující výšky 20–70(–175) cm. Lodyha je přímá, od báze chudě větvená, šedobíle vlnatě chlupatá, olistěná. Listy jsou střídavé, čárkovité až úzce kopinaté, 25–60 mm dlouhé a 1,5–5 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci srstnaté, na rubu vlnatě chlupaté. Úbory jsou početné, vyrůstají v klubkách, která jsou spojena do rozložitého vrcholíku na konci větví; zákrov je 4,5–6 mm dlouhý a 1–1,8 mm široký, zákrovních listenů je 9–15, jsou seřazeny ve 3–4 řadách, jsou nažloutlé nebo načervenalé, vnější kopinaté až vejčité, na bázi srstnaté, vnitřní kopinaté, lysé; květy jsou zhruba 3,5 mm dlouhé. Plodem je nažka, až 0,8 mm dlouhá, chmýr je bílý, až 5 mm dlouhý.
Využití: Rostlina nachází uplatnění v jihoamerické tradiční medicíně při léčbě celé řady neduhů, připravuje se z ní též čaji podobný nápoj.
Poznámka: Rod Achyrocline v současnosti čítá 44 druhů (POWO 2019), které se vyskytují v subtropických a tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 3. 2019 (Uruguay, okolí Colonia del Sacramento).