Syn.: Davallia pinnata Mett. ex Kuhn, Davallia pycnocarpa Brack., Humata pinnata Desv., Scyphularia pentaphylla (Bl.) Fée, Scyphularia pycnocarpa (Brack.) Copel., Stenolobus pentaphyllus (Bl.) C. Presl
Čeleď: Davalliaceae Mett. ex A. B. Frank
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie a západopacifických ostrovů, vyskytuje se v pásu od indonéské Sumatry přes Jávu, Borneo, Sulawesi, Novou Guineu a Bismarckovo souostroví až po Vanuatu a Fidži.
Ekologie: Roste epifyticky na kmenech stromů v tropických vlhkých lesích.
Popis: Kapradina s dlouhým plazivým oddenkem, který je hustě pokrytý odstálými plevinami. Listy mají řapíky přímé, 5–10 cm dlouhé, čepel je kožovitá, lichozpeřená, se 2–4 páry lístků, přičemž terminální lístek je krátce řapíčkatý, 4–15 cm dlouhý a 1–2 cm široký, na bázi klínovitý, po okraji vroubkovaný až pilovitý, na vrcholu tupý nebo špičatý, postranní lístky jsou často přisedlé, kratší než lístek terminální, nejníže položený pár je často při bázi ještě rozdvojený. Kupky výtrusnic vyrůstají na rubu lístků při jejich okraji.
Záměny: Poněkud podobný druh Davallia triphylla, který se vyskytuje na indonéských ostrovech, má čepel nanejvýše 3četnou.
Využití: Bývá pěstován i v evropských botanických zahradách.
Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).