Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Ciconiiformes, Ciconiidae
Syn.: Mycteria senegalensis Shaw, 1800
Česká jména: čáp sedlatý
Anglická jména: Saddle-billed stork, Saddlebill
Rozšíření: Žije v rozsáhlém území subsaharské Afriky, v rozmezí od Gambie, Senegalu, Pobřeží slonoviny přes jižní Čad, Etiopii, Keňu a Tanzanii až po Botswanu, Mosambik a Jihoafrickou republiku.
Způsob života: Obývá krajinu převážně s mělkými vodami. Žije v párech nebo v malých rodinných skupinách. Podobně jako většina čápovitých ptáků se živí zejména rybami, obojživelníky a korýši, ale požírá také malé ptáky a plazy.
Hnízdí v močálech v nížinách, kde si staví na stromech velké hluboké hnízdo z větví a následně do něj klade 1-5 bílých vajec o hmotnosti kolem 146 g. Mláďata, která se líhnou po 30–35 dnech, rodiče krmí a při velkém vedru polévají vodou přinášenou v zobáku. Dalších 70–100 dnů trvá, než jsou mláďata plně opeřena.
Popis: Dospělý pták je 145–150 cm vysoký, rozpětí křídel dosahuje 240–270 cm. Hmotnost u samců, kteří jsou větší, se pohybuje mezi 5-7,5 kg, u samic pak mezi 5-6,9 kg. Hlavu, krk, křídla a ocas má černý, zbývající část těla je bílá. Černé dlouhé končetiny jsou na kloubech růžové. Pohlaví jsou si zbarvením podobná, jedině samci mají hnědou a samice žlutou duhovku. Čáp sedlatý byl pojmenován podle žlutého kožovitého výrůstku ve tvaru sedla u červeného kořene horní čelisti. Špička červeného zobáku je na konci mírně stočena nahoru.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) klasifikuje tento druh z hlediska ohrožení jako méně dotčený (LC).
Fotografováno v září 2018 (Jihoafrická republika, Kruger National Park).