Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Hyracoidea, Procaviidae
Syn.: Cavia capensis (Pallas, 1766); Hyrax capensis (Pallas, 1766)
Česká jména: daman skalní, daman jihoafrický, daman kapský
Anglická jména: Rock hyrax
Rozšíření: Afroarabský druh s areálem rozloženým do dvou oddělených arel. První se rozkládá v saharské Africe i na severu subsaharské Afriky, také však na západě Arabského poloostrova (od Mauritánie až po Libanon, západ Saúdské Arábie, Jemen a Omán, k jihu zasahuje do severního Kamerunu, severního Zairu, Keni a severní Tanzanie, vyskytuje se však též v saharských vysokohořích), druhá leží v jižní části kontinentu (od Angoly a Malawi až po jih Jihoafrické republiky). V tomto velkém areálu je rozlišováno několik poddruhů, nominátní žije na jihu Afriky a je zachycen na našich fotografiích. Někdy jsou tyto poddruhy klasifikovány dokonce jako samostatné druhy.
Způsob života: Žije v polopouštních i pouštních oblastech, v savaně, v křovinaté vegetaci, ale také na horských skalnatých svazích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 4300 m. Dokáží skvěle šplhat.
Je to býložravec, živí se bylinami, především jejich mladými výhonky, v oblibě má i plody rostlin, nepohrdne ani sukulentními keři (např. Kumara plicatilis).
Je aktivní ve dne, žije ve velkých stádech, která jsou vedena samcem. Období páření probíhá v srpnu a září, samice je březí až 245 dní, rodí většinou 2–3 mláďata, která jsou osrstěná a mají již otevřené oči. Samice je kojí po dobu 3–6 měsíců. Mláďata pohlavně dospívají v 16 měsících, plné velikosti dosahují ve třech letech. Dožívá se 8–12 let.
Popis: Menší savec dosahující hmotnosti 1,8–5,5 kg, s výškou v kohoutku až okolo 30 cm a s délkou těla 47–58 cm, které je zakončeno jen kratičkým ocasem; samice jsou menší než samci. Srst je hnědá, končetiny jsou krátké, poslední články prstů obalují ploché rohovité ploténky, které se podobají sloním kopytům. Stoličky mají vysoké korunky, horní řezáky vlastně tak trochu připomínají sloní kly, mohou neustále dorůstat a starým samcům poněkud vyčnívají z tlamičky.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2015) řadí damana skalního k druhům z hlediska ohrožení méně dotčeným (LC).
Poznámka: Byť tento nevelký tvoreček svým vzhledem připomíná tak trochu hlodavce, je ve skutečnosti blíže spřízněn s lichokopytníky a slony. Jeho příbuznost ke slonům byla potvrzena i molekulární analýzou.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 18. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, okolí Mossel Bay).