Syn.: Beatonia grandiflora (Cav.) Klatt, Beatonia lutea (Link, Klotzsch et Otto) Klatt, Ferraria pavonia L. f., Ferraria tigridia Sims, nom. illeg., Marica tigridia (Sims) Lehm., nom. illeg., Moraea grandiflora (Cav.) Pers., Moraea pavonia (L. f.) Thunb., Moraea tigridia (Sims) Baker, Sisyrinchium grandiflorum Cav., Sisyrinchium palmifolium Sessé et Moc., nom. illeg., Tigridia conchiflora Sweet, Tigridia grandiflora (Cav.) Diels, nom. illeg., Tigridia grandiflora Salisb., nom. illeg., Tigridia lutea Link, Klotzsch et Otto, Tigridia oxypetala R. Morris, Tigridia pringlei S. Watson, Tigridia speciosa Poit., Vieusseuxia pavonia (L.f.) DC.
Česká jména: tigřice obecná (Presl 1846)
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Středoamerický druh, původní snad jen v oblasti od Mexika po Salvador a Honduras, zdomácnělý však v celé Střední Americe i na severu Jižní Ameriky. Tygřice obecná byla popsána v roce 1782 a pěstuje se v mnoha oblastech světa, v Čechách se pěstuje přinejmenším od roku 1812, rostla tehdy v zahradě u zámku na Hluboši, v roce 1821 ji měl ve své pražské zahradě i hrabě Malabaila de Canal. V kultuře se objevuje v několika kultivarech.
Ekologie: Ve své domovině roste v horských dubovo-borových lesích, v nadmořských výškách zhruba od 2000 až do 3000 m. Sekundárně se šíří kolem zahrad a lidských sídel, na rumištích a skládkách. Ve střední Evropě kvete od července do září, vykvétá postupně, jednotlivé květy vydrží jen jediný den.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní šupinatou cibulkou, 30–150 cm vysoká. Přízemní listy jsou mečovité, 20–50 cm dlouhé a 1,5–6 cm široké, žilnaté, řasnaté, lodyžní list je jediný, menší než listy bazální. Květonosný stonek je větvený, toulec je 6–12 cm dlouhý; květy jsou vzpřímené, okvětní lístky jsou volné, nestejné, odstálé, 3 vnitřní okvětní lístky jsou menší než 3 okvětní lístky vnější, růžové, červené, oranžové, žluté nebo i bílé, při bázi nápadně skvrnité; tyčinky jsou 3, jejich nitky jsou srostlé. Plodem je tobolka, 3–7 cm dlouhá.
Využití: Oblíbená zahradní cibulovina, vysazuje se v průběhu dubna na slunné stanoviště s dostatkem vláhy, cibulky se sklízejí v říjnu a skladují se v bezmrazých prostorách, nejlépe v suchém písku nebo rašelině. Množí se dceřinými cibulkami i semenem.
V Mexiku se údajně pěstuje také pro cibulky, které se konzumují pečené.
Poznámka: Rod Tigridia v současnosti čítá 59 akceptovaných druhů (POWO 2019), které se vyskytují ve Střední Americe a na severozápadě Jižní Ameriky.
Fotografováno ve dnech 29. 7., 30. 7. a 5. 8. 2019 (rostliny pocházejí z kultury – Česko, Čechy, Hradec Králové).