Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Primates, Atelidae
Česká jména: chápan středoamerický, chápan Geoffroyův
Anglická jména: Central American spider monkey, Geoffroy’s spider monkey
Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od východního Mexika přes Guatemalu, Belize, Honduras, Nikaraguu, Kostariku a Panamu až po pohraniční oblast na severozápadě Kolumbie. V tomto areálu je rozlišováno několik poddruhů, na našich fotografiích je Ateles geoffroyi subsp. yucatanensis z lesů poloostrova Yucatán, severovýchodní Guatemaly a Belize.
Způsob života: Obývá tropické deštné lesy a porosty mangrove. Žije hlavně v korunách stromů, kde se živí ovocem, ořechy, semeny, listy a květy, ale taky vejci a hmyzem.
K sobě se chápani chovají laskavě, dlouho se vískají a dokonce se dělí i o potravu, což není u opic běžné. Patří mezi nejaktivnější z primátů a jsou často vidět visící za jednu nohu nebo ocas, který funguje jako pátá končetina. Okamžitě a rozčíleně reagují na každé nebezpečí vřískotem, třesením a lámáním větví.
Nerozmnožují se pravidelně, samice bývá březí jednou za dva až čtyři roky. Po 226–232 dnech březosti rodí jediné mládě, které kojí a nosí nejčastěji na břiše. Samec pohlavně dospívá v 5 letech, samice o rok dříve. Velikost tlupy se liší podle typu stanoviště a v rámci velkých skupin žijí jednotlivé rodiny o 2–8 členech. Samci se toulají i osamoceně.
Popis: Primát dosahující velikosti těla 30–63 cm a hmotnosti 6–9 kg. Chápavý ocas, dlouhý 63–84 cm, používá jako pátou končetinu. Má černou hlavu s licousy kolem obličeje. Dlouhá, měkká srst je na zádech variabilní, obyčejně černá, hnědá, načervenalá, stříbrošedá a béžová, břicho je světlejší, obvykle bílé nebo světle hnědé. Extrémně dlouhé končetiny jsou černé. Podobně jako u ostatních chápanů má zakrnělý palec a ostatní prsty mu slouží jako háky při zavěšování na větvích.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2008) řadí chápana středoamerického k ohroženým druhům (EN), nominátní poddruh (jihovýchodní Nikaragua) a poddruhy Ateles geoffroyi subsp. azuerensis (Panama) a subsp. vellerosus (Mexiko a Guatemala) jsou dokonce ohrožené kriticky (CR). Bývá loven domorodci pro své maso, ohrožuje jej i ztráta vhodných přírodních stanovišť.
Fotografováno dne 16. 2. 2015 (Guatemala, Parque Nacional Tikal).