PETROCOPTIS GLAUCIFOLIA (Lag.) Boiss.

Syn.: Agrostemma pyrenaica (Bergeret) G. Don, Lychnis pyrenaica Bergeret, Petrocoptis hispanica (Willk.) Pau, Petrocoptis lagascae (Willk.) Willk., Petrocoptis pyrenaica subsp. glaucifolia (Lag.) P. Monts. et Fern. Casas, Petrocoptis pyrenaica subsp. hispanica (Willk.) P. Monts., Petrocoptis pyrenaica var. hispanica Willk., Petrocoptis viscosa Rothm., Petrocoptis wiedmannii Merxm. et Grau, Silene glaucifolia Lag., Silenopsis lagascae Willk.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Petrocoptis glaucifolia

Rozšíření: Endemit severní části Pyrenejského poloostrova, vyskytuje se pravděpodobně jen v pohoří Cordillera Cantábrica, někdy bývá uváděn i ze západu Pyrenejí, což se však jeví jako ne zcela jisté, mohl by být zaměňován s jinými zástupci tohoto rodu.

Ekologie: Roste ve skalních štěrbinách, většinou na vápenci, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od května do srpna.

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až přímou, 15–30 cm dlouhou, větvenou, bez přízemní listové růžice. Listy jsou vstřícné, dolní řapíkaté, horní přisedlé, vejčité, celokrajné, šedozelené. Květenství je terminální, vrcholičnaté, květy jsou 5četné; listeny jsou kopinaté, 1–2 mm dlouhé, zašpičatělé, někdy nachově naběhlé; kalich je 7–9 mm dlouhý, bělavý nebo narůžovělý, s 10 žilkami, lysý; korunní lístky jsou volné, klínovité, bílé (ve vyšších nadmořských výškách) nebo růžové až nachové (v nížinách), každý korunní lístek nese při bázi 2 krátké liguly vytvářející pakorunku; tyčinek je 10, čnělek 5. Plodem je tobolka.

Poznámka: K rodu Petrocoptis v současnosti náleží 10 druhů (POWO 2019), všechny se vyskytují na severu Pyrenejského poloostrova.

Petrocoptis glaucifolia
Petrocoptis glaucifolia
Petrocoptis glaucifolia

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).