Syn.: Portulaca coronata Small, Portulaca denudata Poelln., Portulaca lanceolata var. minor Engelm., Portulaca lanceolata var. versicolor Engelm., Portulaca plano-operculata Kuntze
Čeleď: Portulacaceae Juss. – šruchovité
Rozšíření: Pochází z tropů a subtropů Nového světa. Areál se táhne od jižního pohraničí Spojených států (Arizona až Texas) přes Mexiko a celou Střední Ameriku, také se vyskytuje na ostrovech v Karibiku. V Jižní Americe zasahuje asi až na sever Argentiny. Uváděný výskyt na Galapágách vznikl záměnou s jinými druhy. Někteří badatelé rozlišují v areálu tři poddruhy, jiní zase soudí, že původní domovinou je pouze Kolumbie. V tropech Starého světa místy zplaňuje, tak např. v Indii, Thajsku, ve Vietnamu, východní Číně, na Tchaj-wanu a na Filipínách. Za sekundární je považován také výskyt v USA mimo mexické pohraničí.
Ekologie: Vyhledává otevřená místa s nezapojenou vegetací a světliny v opadavých lesních porostech, preferuje písčité půdy. Vystupuje až do nadmořské výšky 2200 m.
Popis: Jednoletá dužnatá bylina s poléhavou větvenou lodyhou, 10֪–40 cm dlouhou a vystoupavými větvemi. Listy jsou střídavé, ploché, na bázi lodyhy kopisťovité, výše až obkopinaté, 1,2–2,7 cm dlouhé a 0,3–1,3 cm široké, lysé, jen v úžlabí někdy s nepatrnými chloupky. Květy vyrůstají obvykle po 3–5 v koncovém květenství a jsou podepřeny 3–5 nahloučenými listy; kališní lístky jsou nestejné, vejčité, 3–5(–8) mm dlouhé, kýlnaté; korunní lístky jsou obvejčité, 3–10 mm dlouhé, žluté nebo oranžové; tyčinek je 7–25; semeník je jednopouzdrý, polospodní, blizna je 3–8laločná. Plodem je obráceně kuželovitá, 3–4 mm dlouhá tobolka zakončená asi 1 mm vysokým blanitým lemem; semena jsou kulovitá, 0,8–1 mm v průměru, tmavošedá.
Využití: Občas se díky poměrně velkým barevným květům pěstuje, bylo vyšlechtěno několik kultivarů, vyznačujících se zejména odlišnou barvou koruny.
Poznámka: Čeleď Portulacaceae, donedávna uvažovaná jako docela početná, byla na základě výsledků molekulární biologie, které ukázaly její polyfyletičnost, rozbita do více samostatných skupin (Montiaceae, Talinaceae atd.). V samotné čeledi nakonec zbyl jen jediný rod Portulaca, do kterého se nyní řadí celkem 150 druhů (POWO 2020), které rostou převážně ve Střední a Jižní Americe. Nejbližší příbuzní šruchovitých jsou kaktusy (Cactaceae).
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 2. 2020 (Filipíny, Luzon, Ohaj).