Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Fringillidae
Česká jména: pěnkava obecná, pěnkava domácí
Anglická jména: Common chaffinch
Rozšíření: Obývá celou Evropu, severní Afriku, západní a střední Asii až po střední Sibiř, na jih po Írán. Na tomto rozsáhlém území je popsáno mnoho poddruhů, u nás žije poddruh nominátní, na makaronéské Madeiře zase třeba poddruh Fringilla coelebs subsp. maderensis. Je částečně tažná, severně hnízdící populace migrují na zimu na jih.
Způsob života: Žije v listnatých a smíšených lesích, v hájích, parcích, v živých plotech, zahradách a houštinách, hledá si potravu i na parkovištích a tábořištích.
Živí se hlavně semeny, výhonky a bobulemi na stromech a keřích, často i na zemi, v zimě s oblibou navštěvuje krmítka. V období hnízdění loví také hmyz.
Samice staví ve vidlici větví úhledné miskovité hnízdo z mechu, trávy a kořínků, spojené pavučinkami, vystlané peřím, srstí a chmýřím, zvenčí maskované lišejníky a kousky kůry. V dubnu až květnu snáší obvykle 4–5 vajec, která sama inkubuje po dobu 12–14 dní, samec o ni pečuje. Potomky krmí oba rodiče hmyzem a jeho larvami. Mláďata zůstávají v hnízdě 2 týdny.
Mnoho našich pěnkav zůstává přes zimu, sdružují se do samostatných hejn a potulují se krajinou, jen část jich odlétá do jižní Evropy.
Popis: Středně velká pěnkava dosahuje délky 14–16 cm, rozpětí křídel 25–28 cm a hmotnosti 19–23 g. U samce jsou hlava a týl modrošedé, čelo je načernalé. Líce, hrdlo a hruď jsou hnědorůžové až skořicové, na břiše světlejší. Hřbet je kaštanový. Ramena, proužky na křídlech a vnější část ocasu jsou bílé. Ocas je hnědý, kostřec olivově zelený. Krátký a silný zobák je rohovinový, ve svatebním šatě modrý. U nenápadně zbarvené samice je svrchní část těla šedohnědá se žlutým nádechem, spodek těla je světle šedý. Kostřec je olivově zelený. Na křídlech je dvojitý bílý proužek, na okraji ocasu bílý lem.
Fotografováno ve dnech 27. 5. a 5. 6. 2019, 3. 5. a 22. 7. 2020 (Česko, Čechy, Úvaly) a 27. 7. 2020 (Čechy, Sadská).