Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Fringillidae
Syn.: Loxia coccothraustes Linnaeus, 1758
Česká jména: dlask tlustozobý, dlask obecný
Anglická jména: Hawfinch
Rozšíření: Eurasijský druh, vyskytuje se v Evropě (kromě Islandu, Irska a severní Skandinávie), v severní Africe a Íránu, směrem na východ jeho areál pokračuje přes Střední Asii až po Japonsko. Na rozsáhlém území je rozlišováno několik poddruhů. U nás žije poddruh nominátní, který je zachycen na našich fotografiích.
Způsob života: Obývá světlé listnaté lesy, sady v blízkosti lesa, větší parky a olivové háje. Je plachý, sedá na vrcholky stromů. Většinou žije samotářsky, pokud se sdružuje, tak do malých hejn. Je částečně stěhovavý. Zimuje na místech, kde je dostatek semen.
Živí se peckami višní, třešní, švestek, bukvicemi, které loupe masivním zobákem. Na jaře ozobává také rašící pupeny a výhonky stromů a keřů. V zimě rád navštěvuje krmítka.
Je monogamní. V dubnu staví oba partneři na stromě miskovité hnízdo z trávy, kořínků a lišejníků které je umístěné na vrstvě silných a dlouhých klacíků, vystlané chlupy a měkkými rostlinnými vlákny. Samice snáší 2–5(–7) vajec, která inkubuje převážně sama po dobu 11–14 dní, zatímco samec ji nosí potravu. Mláďata v hnízdě krmí oba rodiče hmyzem 11–13 dnů. Potomci se osamostatňují přibližně po 30 dnech od vylíhnutí. Dožívá se až 5 let.
Popis: Zavalitý pěnkavovitý pták se silným krkem, dosahuje délky 17–19 cm, rozpětí křídel 29–33 cm a hmotnosti 46–72 g. Mohutný kuželovitý zobák je zjara ocelově modrý, později žlutohnědý. Brada a okolí oka jsou černé. Duhovka oka je hnědá. U samce je zbarvení na poměrně velké hlavě rezavé, tmavší v týlu. Na krku je šedý límec, hřbet je červenohnědý, křídla jsou tmavě hnědá s širokým bílým pruhem. Spodní část těla je světle růžovohnědá. Kostřec je rezavý, rezavý ocas je krátký, na konci bílý. Samice je šedohnědá, šedší na křídlech. Nohy jsou růžové.
Fotografováno ve dnech 10. a 27. 2. 2021 (Česko, Čechy, Úvaly).