Čeleď: Scrophulariaceae – krtičníkovité
Rozšíření: Jihoafrický druh, endemit květenné oblasti Capensis. Roste jen v nevelkém areálu od Kapského poloostrova po městečko Piketberg.
Ekologie: Stanovištěm jsou porosty formace fynbos nebo renosterveld na píscích nebo jílech. Vyhledává nízké křoviny na suchých stanovištích, zejména na místech budovaných břidlicemi.
Popis: Jednoletá bylina, dorůstá výšky až 30 cm vysoký; lodyha je poléhavá, jednoduchá nebo chudě větvená. Přízemní listy tvoří růžici, jsou kopisťovité až obkopinaté, 1,5–4 cm dlouhé a 0,3–0,8 cm široké, lodyžní jsou střídavé, vstřícné nebo až přeslenité, vejčité, podlouhlé až obvejčité, 1,5–2,5 cm dlouhé a 0,5–1,5 cm široké, peřenoklané až peřenosečné, s 9–11 úkrojky. Květy vyrůstají z úžlabí listů; květní stopky jsou 2,5–5 cm dlouhé; kališní cípy jsou vejčité až kopinaté, 2–4 mm dlouhé; koruna je slabě souměrná, 1,2–2,4 cm dlouhá, pyskatá, červenofialová, uvnitř tmavší, vzadu protažená do 2 vakovitých, 1–2 mm dlouhých ostruh, každá uvnitř s průsvitnou žlutou ploškou; tyčinky jsou 4, dvoumocné, chlupaté, zadní se sterilní větví na konci rozšířenou a zploštělou; semeník je svrchní. Plodem jsou šikmo vejcovité, dvoupouzdré tobolky, 0,5–0,6 mm dlouhé.
Poznámka: Do rodu Diascia je v současné době řazeno celkem 63 druhů (POWO 2021) rostoucích převážně v Jihoafrické republice a v sousedním Lesothu a Namibii.
Fotografováno dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Langebaan, West Coast National Park).