Syn.: Aira canescens L., Weingaertneria canescens (L.) Baumg.
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Západní a střední Evropa, na východě areálu vzácně zasahuje až do střední části evropského Ruska, dále jih Skandinávie, severní Afrika, západní pobřeží Severní Ameriky (Kanada), nepůvodní na severovýchodě Severní Ameriky. U nás se vyskytuje roztroušeně především v teplých oblastech středních a severozápadních Čech (Polabí), také na jižní Moravě (Doubrava na Hodonínsku), vzácněji na Třeboňsku a Opavsku. Na Slovensku roste především v Záhorské, Podunajské a Východoslovenské nížině.
Ekologie: Roste na otevřených trávnících písčin (diagnostický a dominantní druh), při okrajích písčitých borů, v pískovnách a kolem cest, v pásmu od nížin po pahorkatiny. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá, hustě trsnatá rostlina, 15–30 cm vysoká, čepele přímé, štětinovité, až 6 cm dlouhé, šedozelené, pochvy při bázi často narůžovělé, jazýček 2–3 mm dlouhý, zašpičatělý. Lata je úzká, stažená, až 8 cm dlouhá, větévky jen za květu rozestálé, plevy kopinaté, 2krát delší než plucha, plucha drsná, špičatá, osina skoro stejně dlouhá jako plucha, na konci kyjovitá, obilka okoralá.
Ohrožení a ochrana: Paličkovec šedavý je zařazen k vzácnějším druhům naší květeny vyžadujícím pozornost (C4a).
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 20. 8. 2006 (Česko, Hodonínsko, Váté písky), Naděžda Gutzerová, ve dnech 15. 5. a 19. 6. 2013 (Vesecký kopec).