Syn.: Anaphalioides keriensis (A. Cunn. ex Hook. f.) Kirp., Anaphalis keriensis (A. Cunn.) C. J. Webb, Anaphalis trinervis F. Muell., Gnaphalium adhaerens Colenso, Gnaphalium dealbatum G. Forst. ex Hook. f., Gnaphalium keriense A. Cunn. ex Hook. f., Gnaphalium lyallii Hook. f., Gnaphalium novae-zeelandiae Sch. Bip., Gnaphalium trinerve G. Forst., Helichrysum micranthum A. Cunn. ex DC.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech i na Stewartově ostrově.
Ekologie: Roste na přistíněných vlhkých stanovištích, v mokřinách, na skalnatých březích vodních toků, v křovinaté vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1230 m.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, někdy i převislou, až 150 cm dlouhou, chudě větvenou, na bázi dřevnatou. Listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté až obkopinaté, 5–10 cm dlouhé a 1–2 cm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci lysé, na rubu bělavě plstnaté, s 5 žilkami. Květenstvím je chocholík složený z (3–)15(–30) úborů, které dosahují 9–15 mm v průměru; nápadné zákrovní listeny jsou bělavé, spirálovitě rozložené, rozestálé, i po odkvětu vytrvávající, vnější jsou 4–6 mm dlouhé, vnitřní 3,6–6,8 mm dlouhé; okrajové květy jsou samičí, jejich koruna je 2,2–3,3 mm dlouhá, cípy jsou až 1,2 mm dlouhé, vnitřní oboupohlavné květy mají korunu 2,3–3,3 mm dlouhou, jejich cípy jsou asi 0,6 mm dlouhé. Plody jsou nažky, až 0,8 mm dlouhé, s chmýrem.
Využití: Maorové používali tuto rostlinu ve své tradiční medicíně.
Poznámka: K rodu Anaphalioides je řazeno sedm druhů (POWO 2022), které se vyskytují na Novém Zélandu (pět druhů) a v horách Nové Guiney (dva druhy).
Fotografovala Věra Svobodová, dne 2. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Westland Tai Poutini National Park).