LAGENARIA SPHAERICA (Sond.) Naudin – lagenárie / flaškovec

Syn.: Lagenaria mascarena Naudin, Lagenaria sphaerocarpa Arn., Luffa sphaerica Sond., Sphaerosicyos meyeri Hook. f., Sphaerosicyos sphaericus (Sond.) Cogn.
Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité

Lagenaria sphaerica

Rozšíření: Vyskytuje se v tropické východní Africe, na Komorských ostrovech a Madagaskaru – na kontinentu areál druhu sahá od Keni, Ugandy a východu Demokratické republiky Kongo až po východní pobřeží Jihoafrické republiky. Byl zavlečen také na Réunion.

Ekologie: Roste v tropických stálezelených i opadavých lesích, v pobřežní křovinaté vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1700 m. Objevuje se i na stanovištích narušovaných lidskou činností, v okolí lidských sídel a zahrad.

Lagenaria sphaerica

Popis: Dvoudomá vytrvalá liána s lodyhou až 10 m dlouhou. Listy jsou řapíkaté, v obrysu široce vejčité a široce ledvinovité, 6–19 cm dlouhé a 4–21 cm široké, 5laločné, na bázi srdčité, po okraji chobotnaté, na líci tmavě zelené, na rubu světlejší a hustě chlupaté; úponky jsou 2klané. Květy jsou jednopohlavné, vonné, vyrůstají jednotlivě (samičí květy) nebo v hroznech (samčí květy), kališní lístky jsou šídlovité až trojúhelníkovité, 3–6 mm dlouhé, korunní lístky jsou obvejčité, 22–60 mm dlouhé, bílé se zelenými žilkami. Plody jsou kulovité, až 12 cm dlouhé, hladké, zelené se světlejšími skvrnkami.

Využití: Kořeny a listy rostliny se používají v africké tradiční medicíně, listy a mladé plody se údajně také konzumují jako zelenina. Zralé plody jsou však jedovaté, používají se k hubení hmyzu a myší. Tato liána bývá vysazována jako okrasná rostlina i v zahradách.

Poznámka: Rod Lagenaria čítá šest druhů (POWO 2023), všechny pocházejí ze subsaharské Afriky a Madagaskaru.

Lagenaria sphaerica
Lagenaria sphaerica
Lagenaria sphaerica
Lagenaria sphaerica

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 9. 2022 (Réunion, okolí Cascade Délice).