Syn.: Lysipomia acuta E. Wimm.
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Druh Lysipomia sphagnophila se vyskytuje ve vysokohorských oblastech severozápadu Jižní Ameriky, jeho areál se táhne andským obloukem od Kolumbie přes Ekvádor až do jižního Peru. Na tomto území je rozlišováno pět poddruhů, nominátní pochází z Peru (byl popsán z okolí Cuzca), peruánský je i poddruh Lysipomia sphagnophila subsp. acuta (na našich snímcích, ten byl popsán z departmentu Ancash), L. s. subsp. angelensis a subsp. variabilis pocházejí z Ekvádoru, subsp. minor je endemitem Kolumbie.
Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích, na vysokohorských trávnících, ve vegetační formaci páramo, často v nadmořských výškách nad 4000 m.
Popis: Lysipomia sphagnophila subsp. acuta je drobná vytrvalá bylina, bezlodyžná, jen asi 15 mm vysoká (subsp. sphagnophila má lodyhu 30–60 mm dlouhou). Listy jsou nahloučené v přízemní růžici, jsou úzce kopinaté, 8–12 mm dlouhé a asi 1,2 mm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, poněkud dužnaté, řídce brvité nebo olysalé. Květy jsou jen krátce stopkaté, kališní cípy jsou nestejné, vejčité, asi 2 mm dlouhé, koruna je trubkovitá, asi 3 mm dlouhá, souměrná, bělavá až bledě žlutozelená, korunní cípy jsou úzce trojúhelníkovité, prašníková trubka je načernalá. Plodem je obvejcovitá tobolka, asi 3 mm dlouhá.
Poznámka: Rod Lysipomia v současnosti zahrnuje 32 druhů (POWO 2023), všechny pocházejí z andské oblasti severozápadu Jižní Ameriky – od západní Venezuely až po střední Bolívii.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 28. 1. 2023 (Peru, Parque nacional Huascarán).