Syn.: Bracteantha papillosa (Labill.) Anderb. et Haegi, Gnaphalium papillosum (Labill.) Poir., Helichrysum bracteatum var. papillosum (Labill.) Domin, Helichrysum papillosum Labill., Xeranthemum papillosum (Labill.) Poir.
Česká jména: slaměnka (Kaplan 2019)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Vyskytuje se v pobřežních oblastech severní, východní i jižní Tasmánie, na ostrovech v Bassově průlivu (Furneaux Group), areál tohoto druhu však zasahuje i na pobřeží nejjižnějšího výběžku australské pevniny (Wilsons Promontory), jenž se nachází až ve státě Victoria.
Ekologie: Roste na pobřežních vřesovištích a při okrajích blahovičníkových lesů, obvykle na písčinách. Kvete od září do února.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 10–80 cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, bradavčitou, jemně chlupatou nebo olysalou. Přízemní listová růžice v době květu již chybí, lodyžní listy jsou střídavé, čárkovité až obkopinaté, 35–150 mm dlouhé a 3–10 mm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté či hrotité, bradavčité, žláznaté, někdy však až pavučinatě chlupaté. Úbory vyrůstají jednotlivě nebo téměř latnatě na vrcholu lodyhy, dosahují v průměru 15–55 mm; vnější zákrovní listeny jsou vejčité, špičaté, vnitřní kopinaté, zašpičatělé, na australské pevnině bílé, na Tasmánii někdy také ještě s růžovými špičkami nebo i žluté, trubkovité květy jsou žluté až oranžové. Plodem je nažka až 3 mm dlouhá, s chmýrem až 7 mm dlouhým, bílým.
Ohrožení a ochrana: Tato slaměnka není zcela běžná ani na Tasmánii, na australské pevnině je však vzhledem ke svému omezenému výskytu přímo velmi vzácná. Ve státě Victoria je proto řazena ke kriticky ohroženým druhům (CR).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Hobart, Royal Tasmanian Botanical Gardens).