Syn.: Callistemon corifolius (Vent.) Mouill., Kunzea corifolia (Vent.) Schauer, Kunzea pelagia F. Muell. ex Miq., Leptospermum ambiguum Sm., Metrosideros abietina Hoffmanns., Metrosideros corifolia Vent., Stenospermum corifolium (Vent.) Sweet ex Heynh.
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Vyskytuje se na jihovýchodě Austrálie, na ostrovech v Bassově průlivu a na Tasmánii – od východu Nového Jižního Walesu až po jihovýchod Tasmánie.
Ekologie: Roste v pobřežních oblastech, na skalnatých výchozech a písčinách, ve sklerofytních lesích a v křovinaté vegetaci na vřesovištích. Kvete od října do ledna.
Popis: Keř dosahující výšky 2–4 m, s větvemi přímými, s konci větví svěšenými a letorosty chlupatými. Listy jsou střídavé, velmi krátce řapíkaté, čárkovité až úzce obkopinaté, 4–12 mm dlouhé a asi 1,5 mm široké, chlupaté nebo lysé, kýlnaté, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květy jsou víceméně přisedlé, nahloučené na olistěných postranních větvích nebo v úžlabí horních listů, češule je chlupatá, kališní cípy jsou úzce trojúhelníkovité, až 2 mm dlouhé, zelené, korunní lístky jsou okrouhlé, v průměru dosahují asi 2,5 mm, bílé; tyčinky vyrůstají v jedné řadě, jsou 3–7 mm dlouhé, delší než korunní lístky, jejich nitky jsou bílé, čnělka je až 5 mm dlouhá. Plody jsou 2,5–3,5 mm dlouhé a 3–4 mm široké tobolky.
Využití: V Austrálii je tento druh vysazován v zahradách i městské zeleni, používá se také při stabilizaci písečných dun. Tvarují se z něj i bonsaje.
Využívá se také v kuchyni jako koření k masu a mořským plodům, rovněž však k výrobě esenciálních olejů a krémů.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Blue Mountains National Park).