Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Rozšíření: Endemit australské Tasmánie, vyskytuje se v horských oblastech ostrova.
Ekologie: Roste na subalpínských a alpínských vřesovištích, vzácněji i v horských lesích, nejčastěji v nadmořských výškách od 1000 do 1500 m, na severozápadě ostrova sestupuje i níže, zhruba do 400 m n. m. Kvete od prosince do února, v době květu (ale i zralosti plodů) je tento druh na vřesovištích nepřehlédnutelný.
Popis: Keř dosahující výšky 10–180 cm, s větvemi vystoupavými až přímými. Listy jsou jen krátce řapíkaté, v obrysu úzce až široce obkopinaté nebo kopisťovité až klínovité, 10–60 mm dlouhé a 2–22 mm široké, celistvé nebo v horní polovině laločnaté, jednotlivé laloky jsou až 12 mm dlouhé, lysé. Květenství je většinou terminální, hroznovité, 15–60květé, jeho vřeteno je 5–45 mm dlouhé; květy jsou oboupohlavné, 4 okvětní lístky jsou úzce obkopinaté, 2,5–4 mm dlouhé, bílé nebo růžové, lysé; tyčinky jsou volné, až 3,5 mm dlouhé. Plody jsou 10–17 mm dlouhé, vejcovité, ploché, v době zralosti sytě červené.
Poznámka: Rod je monotypický, John Bellenden Ker Gawler (1764–1842), jemuž vzdává rodové jméno poctu, byl britský botanik.
Čeleď proteovitých zastupují na Tasmánii kromě rodu Bellendena ještě také rody Agastachys, Banksia, Cenarrhenes, Conospermum, Grevillea, Hakea, Isopogon, Lomatia, Orites, Persoonia a Telopea.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 30. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Cradle Mountain-Lake St Clair National Park).