Česká jména: rozkynule (Presl 1846), rozkynula (Těšitel 1912)
Čeleď: Goodeniaceae R. Br. – rozkynulovité
Rozšíření: Východoaustralský endemit s areálem sahajícím od jihovýchodu Queenslandu až po jihovýchod pobřežních oblastí Nového Jižního Walesu, je uváděn i z východu Victorie.
Ekologie: Roste ve sklerofytních lesích a v křovinaté vegetaci, a to obvykle na pískovci. Kvete do srpna do května.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, vystoupavou či poléhavou, až 40 cm dlouhou, chlupatou, někdy pokrytou i chlupy žláznatými, na bázi někdy dřevnatějící. Přízemní listy záhy zasychají, lodyžní listy jsou přisedlé, čárkovité až vejčité, 10–40 mm dlouhé a 2–10 mm široké, celokrajné nebo laločnaté. Květenství je hroznovité, může být až 30 cm dlouhé; listeny jsou listům podobné; stopky jsou 6–15 mm dlouhé, kališní lístky jsou čárkovité až kopinaté, 2–4 mm dlouhé, koruna je až 12 mm dlouhá, žlutá, 2pyská, lysá, cípy jsou až 5 mm dlouhé. Plodem je vejcovitá tobolka, asi 3 mm dlouhá.
Poznámka: Podle habitu i přítomnosti či absence žláznatých chlupů jsou v rámci tohoto druhu rozlišovány čtyři poddruhy, přičemž nominátní poddruh je nacházen v celém areálu, Goodenia heterophylla subsp. teucriifolia se vyskytuje výhradně na jihovýchodě Queenslandu (v oblasti Glass House Mountains), subsp. montana jen na jihovýchodě Nového Jižního Walesu (od pohoří Blue Mountains po hory v okolí obce Nerriga), z pobřežních oblastí Nového Jižního Walesu zas pochází subsp. eglandulosa.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Blue Mountains National Park).