Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Accipitriformes, Accipitridae
Česká jména: sup africký
Anglická jména: White-backed vulture
Rozšíření: Monotypický druh, jehož areál se nachází ve velké části subsaharské Afriky – od Senegalu, jihu Mali a Súdánu až po sever a východ Jihoafrické republiky, nevyskytuje se však v oblasti tropických deštných lesů.
Způsob života: Obývá savany, křovinaté porosty, subtropický a tropický suchý les, pastviny, zejména oblasti, kde přebývají stáda velkých býložravých savců. Často sedává na stromech podél vodních toků. Pohybuje se od pobřeží do nadmořské výšky okolo 3500 m.
Živí se převážně mršinami, preferuje měkkou tkáň a vnitřnosti. Denně spořádá okolo 500 g masa. Má bystrý zrak, podniká dlouhé lety za potravou a sleduje migraci býložravých kopytníků. Když spatří obživu, krouží vysoko nad ní, aby dal znamení ostatním. Je společenský, u potravy se shromažďuje ve velkých počtech. Po krvavé hostině se často koupe na oblíbených místech.
Hnízdí ve volných koloniích. Staví plošinu z větví, uvnitř vystlanou trávou a čerstvým listím, na vrcholu vysokého stromu. Samice snáší jediné vejce, které inkubují oba partneři po dobu 56 dní. Mláďata krmí oba rodiče. Potomci hnízdo opouštějí ve věku čtyř měsíců. Mláďata jsou tmavě hnědá. Definitivní opeření získává po 4–6 letech, kdy pohlavně dospěje.
Popis: Velký hnědý sup, dosahuje délky 89–98 cm, rozpětí křídel 210–220 cm a hmotnosti 4,2–7,2 kg. Hlava je velmi řídce opeřená, duhovka oka je tmavě hnědá. Silný zobák je černý. Kolem krku je bělavý límec. Za letu je patrný bělavý hřbet a kontrast mezi světlými spodními křídelními krovkami a načernalými letkami. Spodní část těla je žlutohnědá. Krátký ocas je černý. Nohy jsou tmavě hnědé.
Mladí jedinci postrádají bělavé zbarvení hřbetu, spodní část trupu je nevýrazně žíhaná.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2021) klasifikuje supa afrického jako kriticky ohrožený druh (CR), podléhá také ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES. Během tří generací došlo k velmi rychlému poklesu jeho populací (o 63–89 %) v důsledku otrav, ztráty stanovišť, poklesu počtu volně žijících kopytníků a lovu za účelem obchodu. Do značné míry vymizel ze severního Kamerunu, Ghany, Nigeru a Nigérie, populace klesly v Súdánu i Jižním Súdánu, Somálsku a Keni.
Fotografováno ve dnech 2. a 3. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park).