Oryx leucoryx (Pallas, 1777); přímorožec arabský

Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Artiodactyla, Bovidae
Syn.: Antilope leucoryx Pallas, 1777; Oryx leucorix (Link, 1795)
Česká jména: přímorožec arabský
Anglická jména: Arabian oryx, White oryx

Oryx leucoryx, přímorožec arabský
Oryx leucoryx, přímorožec arabský

Rozšíření: Blízkovýchodní druh, dříve se vyskytoval v Sýrii, Iráku, Izraeli, Jordánsku, v Egyptě a na Arabském poloostrově. Na severu tohoto území byl vyhuben už v padesátých letech 20. století, na jihu byl stále loven a jeho areál se nadále zmenšoval. V šedesátých letech se vyskytoval už jen na nevelkém území středního a jižního Ománu, poslední volně žijící jedinci byli pravděpodobně zastřeleni v roce 1972 na Jiddat al-Harasis. V Ománu byl reintrodukován v roce 1982 do rezervace Arabian Oryx Sanctuary. Postupně byl vysazen do rezervací v Saúdské Arábii, Izraeli, ve Spojených arabských emirátech a Jordánsku. Malá introdukovaná populace se vyskytuje na bahrajnském ostrově Hawár, větší v Kuvajtu.

Způsob života: Obývá vyprahlé pláně a pouště, písečné duny, vádí, skalnaté a kamenité svahy a husté křoviny.
Živí se různými druhy trav a keřů, bylinami, kořeny a hlízami. Je schopen detekovat srážky na velkou vzdálenost a přesouvá se za čerstvou pastvou stovky kilometrů. Pase se ráno a pozdě odpoledne, v průběhu dne ve velkém horku odpočívá v mělké prohlubni v měkké půdě pod keři a stromy.
Je ostražitý a plachý. Brání se skloněním hlavy, aby jeho ostré rohy směřovaly dopředu.
Je společenský, žije v malém stádu (přibližně o deseti členech) v čele s dominantním samcem. V příznivých podmínkách samice rodí jedno mládě jednou za rok v kterémkoli měsíci. Doba březosti je asi 225–250 dní. Mláďata kojí matka 4,5 měsíce. Pohlavně dospívá ve věku 2–3 let. Dožívá se asi 20 let.

Popis: Dosahuje délky 153–235 cm, výšky v kohoutku 81–110 cm a hmotnosti 54–75 kg. Samci bývají větší. Ocas měří 45–60 cm. Srst je bělavá, šedá až nažloutle hnědá. Černé až černohnědé zbarvení je na hlavě mezi roky, na nose a dále se táhne od očí až na hrdlo a spodní část krku, podélný pruh pokračuje až na břicho. Tmavé jsou i dlouhé nohy a konec ocasu. U obou pohlaví jsou poměrně rovné rohy o délce 60–150 cm, směřující dozadu. Rohy samic jsou obvykle delší a tenčí než rohy samců. Od hlavy k ramenům se táhne hříva.
Mláďata jsou hnědavá a s černými znaky pouze na ocase a na kolenou.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) řadí přímorožce arabského z hlediska ohrožení k druhům zranitelným (VU). Téměř všechna vypuštěná zvířata se vyskytují v chráněných územích. Populace v zajetí je dobře řízena. Kromě toho je velké množství zvířat v chovatelských střediscích a soukromých sbírkách, zejména v Kataru, Spojených arabských emirátech a Saúdské Arábii. Vztahuje se na něj ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Oryx leucoryx, přímorožec arabský
Oryx leucoryx, přímorožec arabský

Fotografováno dne 12. 1. 2023 (Omán, Nizwa).