Syn.: Bartlettina matudinae R. M. King et H. Rob., Conoclinium ianthinum Morren, Eupatorium atrorubens (Lem.) N. E. Br., Eupatorium ianthinum (Hook.) Hemsl., Eupatorium megalophyllum (Lem.) N. E. Br., Eupatorium raffillii Hemsl., Eupatorium septuplinervium Klatt, Eupatorium sordidum Less., Eupatorium thespesiifolium DC., Hebeclinium atrorubens Lem., Hebeclinium ianthinum (Morren) Hook., Hebeclinium megalophyllum Lem., Hebeclinium sordidum (Less.) Sch. Bip. ex J. Kost., Neobartlettia sordida (Less.) R. M. King et H. Rob.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Pochází ze středního a jižního Mexika, bývá uváděn i z Guatemaly a Kostariky.
Ekologie: Roste v horských mlžných lesích, ale také v níže položených tropických lesích a v křovinaté vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Kvete od prosince do dubna.
Popis: Vytrvalá bylina až keř dosahující výšky 100–300 cm, s větvemi přímými, červeně naběhlými, sametově chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, široce eliptické až široce vejčité, 10–30 cm dlouhé a 4–20 cm široké, na bázi klínovité, po okraji pilovité až zubaté, na vrcholu špičaté, chlupaté, se (3–)5–7 žilkami. Květenství je terminální, latnaté, dorůstá v průměru 20–30 cm; úbory jsou stopkaté, zákrov je zvonkovitý, listeny jsou seřazeny ve 3–5 řadách, jsou chlupaté, květů je v úboru (50–)75–200, jsou modravé, nachové až nafialovělé. Plodem je nažka až 2 mm dlouhá, s chmýrem 4–6 mm dlouhým.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2022) řadí tento druh k potenciálně ohroženým (NT).
Využití: V klimaticky příhodných oblastech světa je tato dřevina pěstována v zahradách a parcích pro okrasu.
Poznámka: K rodu Bartlettina je v současnosti započítáváno 43 druhů (POWO 2024), které se vyskytují ve Střední a Jižní Americe. Harley Harris Bartlett (1886–1960), na jehož počest je pojmenován, byl americký botanik a etnolog.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Hobart, Royal Tasmanian Botanical Gardens).