Syn.: Mitrasacme alsinoides var. latifolia (Benth.) Domin, Mitrasacme arnhemica Specht, Mitrasacme commutata Leenh., Mitrasacme indica var. latifolia Benth.
Česká jména: rozděvitka (Presl 1848)
Čeleď: Loganiaceae R. Br. ex Mart. – štítulovité
Rozšíření: Severoaustralský druh s areálem táhnoucím se od západoaustralského Beagle Bay přes sever Severního teritoria až po severoqueenslandské město Cairns.
Ekologie: Roste na mokrých nebo alespoň sezónně vlhkých stanovištích. Kvete od dubna do srpna.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou poléhavou až přímou, až 23 cm dlouhou, lysou nebo šupinkatou, olistěnou. Listy jsou křižmostojné, přisedlé, eliptické až vejčité, jen vzácně čárkovité, 2–12 mm dlouhé a 0,5–9 mm široké. Květy vyrůstají na stopách až 20 mm dlouhých jednotlivě nebo v okolíkatých svazečcích na konci lodyhy nebo z úžlabí listů, kalich je zvonkovitý, 4hranný, jeho trubka je až 1,2 mm dlouhá, cípy jen 0,5 mm dlouhé, špičaté, na vrcholu často zahnuté, koruna je 4četná, bílá, v jícnu chlupatá, korunní trubka je 2–3 mm dlouhá, cípy jsou až 3 mm dlouhé; tyčinky jsou asi 1 mm dlouhé. Plodem je obvejcovitá až kulovitá tobolka, asi 2 mm dlouhá, na vrcholu se spojenými rohy.
Poznámka: Čeleď štítulovitých (Loganiaceae) v současnosti zahrnuje 16 rodů (POWO 2024), které se vyskytují především v tropických a subtropických oblastech, zasahují však také do mírného pásu (např. rod Spigelia). Jsou mezi nimi byliny, liány, keře i stromy. Z Austrálie je uváděno v této čeledi devět rodů.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Litchfield National Park).