CALYTRIX BROWNII (Schauer) Craven – vlasokub Brownův

Syn.: Calycothrix brownii Schauer
Česká jména: vlasokubec (Berchtold et Presl 1825, Jungmann 1839), vlasokub (Presl 1846, Těšitel 1912)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Calytrix brownii

Rozšíření: Severoaustralský druh s areálem táhnoucím se od západoaustralského regionu Kimberley přes sever Severního teritoria až po jihozápadní pobřeží Carpentarského zálivu, kde zasahuje až do severozápadního Queenslandu.

Ekologie: Roste v křovinaté savaně a v blahovičníkových porostech, často na kamenitých a skalnatých březích vodních toků, většinou na pískovci. Kvete od dubna do prosince.

Calytrix brownii

Popis: Keř dosahující výšky 1–4 m, s větvemi chlupatými nebo lysými. Listy jsou střechovitě uspořádané, od větvičky mírně odstálé, jen krátce řapíkaté, čárkovité, v průřezu trojúhelníkovité, 2–11 mm dlouhé a asi 1 mm široké, na vrcholu špičaté; palisty jsou jen 0,3 mm dlouhé. Květy vyrůstají na konci větví jednotlivě nebo ve svazečcích z úžlabí listů, češule je asi 4 mm dlouhá, kališní lístky úzce kopinaté, asi 3 mm dlouhé, na vrcholu dlouze zašpičatělé, chlupaté, korunní lístky jsou kopinaté až úzce eliptické, asi 4 mm dlouhé, bílé až bělavé, lysé, špičaté; tyčinek je 18–25, čnělka je 3–5 mm dlouhá. Plodem je oříšek.

Využití: Domorodí Australané používali kůru této dřeviny k přípravě oční vody, ze dřeva vyráběli oštěpy a vrhací tyče.

Poznámka: Robert Brown (1773–1858), na nějž odkazuje druhové jméno, byl skotský lékař a botanik.

Calytrix brownii
Calytrix brownii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Kakadu National Park, Maguk).