Syn.: Acrostichum laurifolium (C. Presl) Hook., Acrostichum palustre (Burm. f.) C. B. Clarke, Acrostichum scandens (J. Sm.) Hook., Chrysodium palustre (Burm. f.) Luerss., Lomaria haenkeana C. Presl, Lomaria scandens Willd., Lomariopsis fraxinifolia (C. Presl) Ettingsh., Lomariopsis palustris (Burm. f.) Kuhn, Lomariopsis scandens (J. Sm.) Mett., Olfersia scandens C. Presl, Onoclea scandens Sw., Polypodium palustre Burm. f., Pteris scandens (J. Sm.) Roxb., Stenochlaena fraxinifolia C. Presl, Stenochlaena laurifolia C. Presl
Čeleď: Blechnaceae Copel. – žebrovicovité
Rozšíření: Vyskytuje se v tropech jižní a jihovýchodní Asie, na severu Austrálie a na ostrovech jihozápadního Pacifiku – od Indie přes Indočínu, Malesii a severní oblasti Austrálie až po Šalomounovy ostrovy a Fidži.
Ekologie: Roste terestricky nebo hemiepifyticky v tropických deštných a monzunových lesích, v mokřinách a v pobřežní křovinaté vegetaci, obvykle šplhá po vlhkých skalách nebo kmenech stromů.
Popis: Kapradina se šplhavým oddenkem a s listy výrazně dimorfními, jednoduše zpeřenými. Vřeteno je žlutohnědé až hnědé, lysé, se 4–14 páry lístků, sterilní lístky jsou eliptické až vejčité, 5–20 cm dlouhé a 1–5 cm široké, krátce řapíčkaté, po okraji pilovité, na vrcholu zašpičatělé, fertilní jsou velmi úzké, jen 2–3 mm široké, na rubu pokryté sporangii.
Poznámka: K rodu Stenochlaena v současnosti patří šest druhů (POWO 2024), které se vyskytují v tropech a částečně i subtropech východní polokoule.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Litchfield National Park).