PARIETARIA OFFICINALIS L. – drnavec lékařský / múrovník lekársky

Syn.: Parietaria erecta Mert. et Koch, Parietaria officinalis L. subsp. erecta (Mert. et Koch) Bég.
Česká jména: den a noc (Hájek 1562, Zalužanský 1592), drnavec přímý (Opiz 1852), drnavec vztýčený (Sloboda 1852), drnavec lékařský, bouchavec (Čelakovský 1879), drnavec lékařský (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: drnavec přímý, den a noc, sklenná bylina, střilice, zlobice, bouchaveček (Reuss 1853), múrovník lekársky (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Utricaceae Juss. – kopřivovité

Parietaria officinalis

Rozšíření: Původním je zřejmě ve Středozemí, byl však zavlečen i do západní, střední a východní Evropy a na Blízký východ (až po Írán), také do Severní Ameriky. U nás je tedy nepůvodní, ale zdomácnělý, archeofyt. Vyskytuje se v severozápadních a středních Čechách, na severovýchodní a jižní Moravě.

Ekologie: Roste v lužních lesích, u starých zdí, na rumištích, na půdách bohatých na živiny a vlhkých, v pásmu nížin, vzácně vystupuje až do podhůří. Kvete od května do října.

Parietaria officinalis

Popis: Vytrvalá bylina, 30–80(–120) cm vysoká. Lodyha je přímá, hranatá, obvykle nevětvená, listy jsou střídavé, řapíkaté, celistvé, vejčité až široce vejčité, kopinaté až podlouhlé, na vrcholu dlouze zašpičatělé, až 10 cm dlouhé. Květenství jsou úžlabní, v hustých klubíčkách, která jsou kratší než řapíky, listeny jsou volné, květy drobné, pestíkové květy v prvních rozsochách květenství, okvětí rourkovité, výše květy prašníkové a oboupohlavné, které mají okvětí zvonkovité. Plodem je nažka.

Ohrožení a ochrana: Drnavec lékařský je zařazen mezi silně ohrožené druhy naší květeny (C2r).

Poznámka: Dříve se používal v lidovém léčitelství, ve středověku hrál důležitou roli i při magických rituálech – jeho kouřem byl zaháněn ďábel.

Parietaria officinalis
Parietaria officinalisParietaria officinalis

Fotografováno dne 1. 6. 2008 (Slovensko, Bratislava, Děvín).