Syn.: Vaccinium cantabricum Huds., Andromeda daboecia L., Andromeda montana Salisb., Boretta cantabrica (K. Koch) Kuntze, Boretta daboecia (L.) Baill., Daboecia polifolia D. Don, Erica cantabrica Collinson, Erica dabici Crantz, Erica daboecii L., Menziesia daboeci DC., Menziesia polifolia Juss., Bryanthus polifolius (Juss.) Merino
Česká jména: dabécie kantabrijská, irský vřes (Mareček 1996)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Západoevropský druh, vyskytuje se v oblasti od severního Portugalska a severozápadního Španělska přes západní Francii do západního Irska. Zavlečen i do Anglie, Austrálie a na Nový Zéland. Na Azorských ostrovech roste blízce příbuzný druh Daboecia azorica, který je některými autory hodnocen jen jako poddruh popisovaného druhu.
Ekologie: Roste na vřesovištích, v lesích a na kamenitých horských svazích, na kyselých půdách, v nadmořské výšce od 100 do 1500 m, ve společenstvech atlantských vlhkých vřesovišť. Vykvétá od května do podzimu.
Popis: Stálezelený polokeř, 20–50(–70) cm vysoký, s přímými nebo vystoupavými větvemi. Listy jsou střídavé, přisedlé, celokrajné, eliptické až čárkovité, na konci zašpičatělé, (7–)10–14(–20) mm dlouhé a 2–5(–8) mm široké, na líci tmavozelené, lesklé, na rubu plstnaté, s podvinutým okrajem. Květenství tvoří 6–15květý hrozen baňkovitých, červenofialových květů 11–15 mm dlouhých, se 4cípým nazpět ohrnutým okrajem, kališní cípy jsou kopinaté, 2–3 mm dlouhé. Plodem je čtyřpouzdrá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Ve Francii patří k zákonem chráněným druhům.
Využití: Dabécie se pěstuje s oblibou v zahradách, ve středoevropských podmínkách vyžaduje v zimě částečnou ochranu. V kultuře je řada kultivarů, které se odlišují především tvarem a barvou květů.
Fotografováno dne 18. 5. 2011 (Španělsko, na úbočí pohoří Picos de Europa).