ARCTIUM LAPPA L. – lopuch větší / lopúch väčší

Syn.: Lappa vulgaris Hill, Lappa major Gaertner, Lappa bardana Moench, Lappa bardana subsp. major (Moench) Čelak., Lappa officinalis All., Arctium majus (Gaertner) Bernh., Arctium vulgare (Hill) Druce, Arctium lappa subsp. major (Gaertner) Arènes, Bardana lappa Hill
Česká jména: lopuch plchý (Presl 1819, Opiz 1852), lopuch větší (Čelakovský 1879, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: lopúch väčší (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Arctium lappa

Rozšíření: Roste v Evropě a v západní Asii. V Evropě na většině území mimo nejzápadnější, nejsevernější a nejjižnější oblasti, v Asii izolované arely až po Čínu (kde je však již původnost nejistá). Zplanělý je na Dálném východě, v Japonsku, Severní Americe, v Austrálii a na Novém Zélandu.
V České republice roste hojně v teplejších územích, v mezofytiku je roztroušený, vzácněji zasahuje až do podhůří.

Ekologie: Synantropní druh rostoucí na rumištích a ruderalizovaných plochách, skládkách, podél komunikací a vodních toků, na úhorech, v lemech lesů a křovin. Kvete od června do září.

Arctium lappa

Popis: Statné dvouleté nebo víceleté byliny s přízemní růžicí velkých listů. Lodyha 0,8–2,5 m vysoká, jemně rýhovaná, ± řídce pavučinatě a pýřitě chlupatá, často tmavočerveně naběhlá. Listy řapíkaté, řapíky u přízemních listů až 30 cm dlouhé, alespoň v dolní části vyplněné dření; čepel široce vejčitá až vejčitá, u přízemních listů až 55 cm dlouhá a 35 cm široká, na okraji zvlněná, zdánlivě celokrajná (jen s oddálenými krátkými úzkými zuby), na bázi srdčitá, na rubu hustě šedavě až bělavě plstnatá, s vystouplou žilnatinou. Úbory v chocholičnatém květenství, za květu 3–3,5 cm, za plodu 3,5–4,2(–5) cm v průměru, na 3–10 cm dlouhých stopkách. Zákrov kulovitý až polokulovitý, lysý nebo olysávající, jen na bázi velmi řídce pavučinatý. Zákrovní listeny velmi četné, s háčkovitě zahnutou světle hnědou špičkou. Květy trubkovité, kratší než zákrovní listeny, koruna nežláznatá, korunní cípy červenofialové, vzácně bílé. Nažky vřetenovité, se snadno opadavým špinavě žlutohnědým chmýrem.

Arctium lappaArctium lappa
Arctium lappa
Arctium lappa

Záměny: Lopuch plstnatý (Arctium tomentosum) má pavučinatě vlnaté zákrovy. Lopuch menší (Arctium minus) a lopuch hajní (Arctium nemorosum) mají hroznovitá, nikoli chocholičnatá (tj. ± v jedné rovině uspořádaná) květenství s kratšími, maximálně 4 cm dlouhými stopkami úborů, řapíky jejich přízemních listů jsou duté. Všechny naše druhy lopuchů se mezi sebou mohou křížit.
Mezi laickou veřejností jsou často jako „lopuch“ poněkud nepochopitelně označovány listy devětsilů (Petasites).

Arctium lappa
Arctium lappa
Arctium lappa

Fotografováno dne 22. a 23. 7. 2011 (Česko, Praha-Modřany, nádraží) a 27. 7. 2011 (Praha, Albertov).