AMANITA REGALIS (Fr.) Michael – muchomůrka královská / muchotrávka kráľovská

Syn.: Agaricus muscarius var. umbrinus (Pers.) Fr., Agaricus muscarius ß regalis Fr., Amanita emilii Riel, Amanita muscaria var. regalis (Fr.) Sacc., Amanita regalis f. umbrina (Fr.) Neville et Poumarat, Amanita umbrina Pers., Amanitaria muscaria var. regalis (Fr.) E.-J. Gilbert
Česká jména: katmanka šedavá (Velenovský 1920), muchomůrka královská (Veselý 1972, Antonín 2006)
Slovenská jména: muchotrávka kráľovská (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Amanitaceae R. Heim ex Pouzar – muchomůrkovité

Amanita regalis

Rozšíření a ekologie: Roste nepříliš hojně od července do listopadu v horských a podhorských smrkových a smíšených lesích, upřednostňuje kyselou půdu.

Popis: Klobouk má v průměru 10–25 cm, v mládí je polokulovitý, později sklenutý, v dospělosti až plochý, na okraji rýhovaný. Má játrově žlutohnědou barvu. Na povrchu klobouku jsou nestejně velké strupovité zbytky po plachetce, zabarvené nažloutle až okrově. Lupeny jsou husté, volné, u třeně vykrojené, mají bílou až nažloutlou barvu. Třeň je 10–22 cm dlouhý, 2–3 cm široký, hladký, válcovitý, bílý s okrovým nádechem, dole hlízovitě rozšířený, s bradavkami v několika řadách nad sebou. V horní třetině třeně je umístěný nerýhovaný prsten žlutavé barvy s okrovým nádechem. Dužnina je bělavá, ve třeni nažloutlá, pod pokožkou klobouku zlatožlutá, na řezu barvu nemění. Vůně a chuť je nevýrazná. Výtrusný prach je bílý, výtrusy bezbarvé, hladké, široce elipsoidní, 9–12 × 7–8 µm velké.

Záměny: Od podobné muchomůrky červené (Amanita muscaria) se muchomůrka královská liší hlavně játrovým zabarvením klobouku a světle okrovými bradavkami.

Poznámka: Muchomůrka královská je jedovatá, obsahuje stejné toxiny jako muchomůrka červená. Do dvou hodin po požití se projeví účinky muskarinu, který dráždí parasympatické nervstvo (nevolnost, mlhavé vidění, pocení, poruchy srdečního rytmu, zvracení, těžké dýchání), pak nastupují halucinogenní projevy způsobené dalšími toxiny, především kyselinou ibotenovou a jejím metabolitem muscimolem.

Amanita regalis
Amanita regalis
Amanita regalisAmanita regalis

Fotografováno ve dnech 19. 7. (Česko, Čechy, Krušné hory, u Horní Blatné), 26. 7. 2008 (Krkonoše, Labský důl) a 8. 8. 2019 (Slovensko, Roháče, Látaná dolina).