ULEX GALLII Planch. – hlodáš galský

Syn.: Ulex minor Roth subsp. gallii (Planch.) Castrov. et Valdés Berm.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Ulex gallii

Rozšíření: Druh pochází z atlantického pobřeží západní Evropy: jižní Skotsko, Anglie, Wales, Irsko, ostrov Man, západní Francie a severozápadní Španělsko.

Ekologie: Vřesoviště, často v exponovaných přímořských a horských oblastech.

Ulex gallii

Popis: Stálezelený, hustý keřík, 10–50 cm vysoký, rozprostřený, v kultuře vyšší, výhony zelené, zakončené hrotem, chlupaté. Výhony jsou pokryté hustými zelenými trny, které téměř zcela nahrazují listy jako orgány rostliny zajišťující fotosyntézu. Trny jsou přeměněné listy a větévky, jsou většinou dlouhé do 1 cm s pravidelně rozmístěnými delšími, až 3 cm dlouhými. Tento rod má pouze u semenáčků trojčetné a dvoučetné listy, ty jsou později redukovány na šupiny nebo malé trny. Květy jsou zlatožluté, 1-2 cm dlouhé, křídla jen málo zahnutá a delší než člunek, kalich 9–14 mm, kvetou v pozdním létě a na začátku podzimu (srpen až říjen); lusky 1–1,2 cm dlouhé jsou částečně obalené světle hnědými zbytky květů.

Ulex gallii

Záměny: Velmi podobný je častěji se vyskytující hlodáš evropský (Ulex europaeus), který je celkově vyšší a převážně kvetoucí v jarních měsících. Další rozdíly: U. europaeus je méně kompaktní, trny méně zakrývají žebernaté větvičky, zeleň má modrý nádech. Mezi oběma druhy mohou v místech společného výskytu vznikat hybridy. Další nižší druh hlodáše, který kvete také v pozdním létě, Ulex minor má výskyt omezen na nížinná vřesoviště, na Britských ostrovech roste ve východní Anglii.

Využití: Pěstován jako okrasný, často jako lemy nebo nízký živý plot. Pro typický růst drobného keře potřebuje chudé, písčité nebo skalnaté půdy a plné slunce.

Poznámka: Jako jiné druhy hlodáše může znovu vyrůst po požáru z kořenů, semena jsou také schopna klíčit po mírném popálení ohněm.

Ulex gallii
Ulex gallii

Fotografováno ve dnech 21. 8. (Irsko, Mollis Gap), 23. 8. (Glengarriff) a 25. 8. 2011 (Gap of Dunloe).