Syn.: Agaricus moschatus J. F. Gmel., Agaricus odorus Bull., Agaricus trogii Fr., Agaricus virens Scop., Agaricus viridis Huds., Clitocybe odora var. alba J. E. Lange, Clitocybe trogii (Fr.) Sacc., Clitocybe virens (Scop.) Sacc., Clitocybe viridis (With.) Gillet, Geophila aeruginosa (Curtis) Quél., Gymnopus odorus (Bull.) Gray, Lepista odora (Bull.) Barmana, Psalliota aeruginosa (Curtis) P. Kumm., Rubeolarius odorus (Bull.) Raithelh.
Čeleď: Tricholomataceae R. Heim ex Pouzar – čirůvkovité
Rozšíření: Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Vyrůstá v srpnu až listopadu často v houfech, v lesích všech typů, na výživných písčitých i jílovitých půdách. Místy je velmi hojná.
Popis: Klobouk má průměr 3–8 cm, zpočátku je mírně klenutý se středovým hrbolem, brzy ploše rozložený se zprohýbaným okrajem a ve středu prohloubený. V mládí má zelenomodrou, šedomodrou nebo šedozelenou barvu, střed může mít okrový nádech, barva postupně bledne na šedavou. Lupeny jsou tenké, šedozelené, později našedlé až krémové, široce připojené až mírně sbíhavé na třeň. Třeň je 3–8 cm dlouhý, 0,6–1,5 cm široký, má obvykle světlejší odstín barvy klobouku a bíle plstnatou bázi. Dužnina je nazelenalá, chuť jemně kořeněná, vůně výrazně anýzová. Výtrusný prach je bílý, výtrusy elipsoidní, hladké, 7–9 × 4–5 µm velké.
Záměny: Je dost nezaměnitelná, barevně podobná může být límcovka měděnková (Stropharia aeruginosa) s bělavými vločkami na klobouku, prstenem na třeni a šedofialovými lupeny, podobat se může i šedavě zbarveným čirůvkám.
Využití: Je to dobrá jedlá houba, vhodná do směsí.
Fotografováno dne 27. 9. 2008 (Česko, Šumava, úpatí Poledníku).