MYCENA ROSEA (Schumach.) Gramberg – helmovka narůžovělá / prilbička ružovkastá

Syn.: Agaricus purus var. roseus (Schumach.) Pers., Agaricus roseus Schumach., Agaricus roseus Schumach. var. roseus, Mycena pura f. rosea (Schumach.) J. E. Lange, Mycena pura var. rosea (Schumach.) J. E. Lange
Čeleď: Mycenaceae Roze – helmovkovité

Mycena rosea

Rozšíření a ekologie: Vyrůstá v červenci až listopadu v listnatých a smíšených lesích, hlavně na vápnitém podloží, ve spadaném listí. Místy je hojná.

Popis: Klobouk má průměr 2–5 cm, v mládí je polokulovitý, zvoncovitý, později sklenutý až téměř plochý, ve středu s širokým hrbolem, od okraje prosvítavě rýhovaný. Povrch je matný, hygrofánní, za vlhka má sytě růžovou barvu, za sucha světle růžovou až bělavou. Lupeny jsou řídké, široké, zoubkem připojené a krátce sbíhavé na třeň, střídané kratšími, mají růžovou barvu, na ostří světlejší. Třeň je vysoký 3–8 cm, válcovitý, směrem k bázi rozšířený, dutý, s lesklým vláknitým povrchem, na bázi s bělavým myceliem. Dužnina je bělavá, pach ředkvový. Výtrusný prach je bílý, výtrusy bezbarvé, elipsoidní s bradavkou, 6–8 × 4–5 μm velké.

Mycena rosea

Záměny: Podobná je rovněž jedovatá, drobnější helmovka ředkvičková (Mycena pura) s fialovými odstíny na klobouku a také s ředkvovým pachem.

Poznámka: Je jedovatá, obsahuje alkaloid muskarin.

Mycena roseaMycena rosea
Mycena rosea

Fotografováno ve dnech 18. 10. a 9. 11. 2008, 6. 12. 2009 (Česko, u Roztok).