Syn.: Agaricus dilatatus Fr., Agaricus dilatatus Fr. var. dilatatus, Agaricus stylobates Pers., Agaricus stylobates Pers. var. stylobates, Agaricus torquatus Fr., Basidopus stylobates (Pers.) Earle, Chamaeceras torquatus (Fr.) Massee, Marasmius torquatus (Fr.) Massee, Mycena dilatata (Fr.) Gillet, Mycena torquata (Fr.) P. Kumm., Pseudomycena stylobates (Pers.) Cejp
Čeleď: Mycenaceae Roze – helmovkovité
Mycena stylobates
Rozšíření: Známa z Evropy a Severní Ameriky.
Ekologie: Vyrůstá hojně ve vlhkých obdobích v květnu až listopadu na tlejícím opadaném listí, jehličí nebo rostlinných zbytcích. Objevuje se jednotlivě nebo v malých skupinách.
Mycena stylobates
Popis: Klobouk má průměr 4–12 mm, je kuželovitý, později vyklenutý, jemně žlábkovaný až plochý, s nevýrazným hrbolkem, pokrytý lepkavou blankou, která se dá snadno sloupnout, povrch je ojíněný, s charakteristickými tupými ostnitými výrůstky viditelnými pod lupou, má bělavou až světle šedou nebo krémovou barvu. Lupeny jsou volné, často s naznačeným límečkem, střídané kratšími, bílé. Třeň je válcovitý, 2–5 cm dlouhý, široký 0,5–1 mm, rovný, křehký, bílý, u báze tmavší, ojíněný, vystupující z bílého bazálního disku o průměru 2–3 mm, paprskovitě rýhovaného, ochmýřeného, s obrveným okrajem. Je bez vůně i chuti. Výtrusný prach bílý, výtrusy hladké, válcovitě elipsoidní, 7,0–11,0 × 3,5–5,5 μm velké.
Mycena stylobatesMycena stylobates
Mycena stylobates
Záměny: Helmovka plísňovitá (Mycena mucor) je obvykle drobnější, roste na tlejících listech dubu, okraj bazálního disku není obrvený. Helmovka cibulkatá (Mycena bulbosa) roste ve vlhku na bylinných stoncích.
Využití: Nekonzumuje se.
Mycena stylobates
Fotografováno dne 15. 6. 2010 (u Roztok).