Syn.: Mimulus radicans Hook. f.
Česká jména: potěšilka (Nauman 1946), mazus kořeňující (Mareček 1997)
Čeleď: Mazaceae Reveal
Rozšíření: Endemický druh Nového Zélandu.
Ekologie: Roste na vlhkých trávnících, při okrajích bažin a mokřadů, na březích vodních toků.
Popis: Vytrvalá bylina s poléhavou až plazivou lodyhou, která někdy bývá vedena i pod zemí. Lodyha je větvená, v uzlinách kořeňující, jednotlivé větve jsou vystoupavé až přímé, 2–5 cm vysoké. Listy jsou 2–5 cm dlouhé, řapíkaté, obvejčité až úzce vejčité, tupé, celokrajné, na okrajích zvlněné, lysé až chlupaté, zelené, nezřídka s hnědými skvrnkami. Květenství je chudě hroznovité, koncové, 1–3květé, květy jsou vonné, kalich je zvonkovitý, 5četný, chlupatý, koruna 12–20 mm v průměru, bílá se žlutým ústím, 2pyská, horní pysk je 2laločný, vzpřímený, uvnitř fialově modrý, dolní pysk je nápadně větší, 3laločný, odstálý. Na jižní polokouli kvete od listopadu do března. Plodem je vejcovitá tobolka uzavřená ve vytrvávajícím kalichu.
Využití: I u nás se pěstuje společně s některými dalšími druhy rodu jako dekorativní trvalka, vysazuje se především na přistíněných skalkách a na březích zahradních vodních nádrží.
Poznámka: Rod Mazus zahrnuje asi 40 druhů vyskytujících se v oblasti jižní a východní Asie, Austrálie a Tichomoří – od Indie a Číny přes Japonsko a Malajsii až do Austrálie a na Nový Zéland. Jen v Číně roste asi 25 druhů tohoto rodu, na Novém Zélandu se jich vyskytuje pět.
Fotografovala Jindra Dubská, dne 30. 11. 2008 (Nový Zéland, North Island).