GNAPHALIUM SYLVATICUM L. – protěž lesní / plesnivček lesný

Syn.: Gnaphalium rectum Sm., Omalotheca sylvatica (L.) Schultz Bip. et F. W. Schultz, nom. illeg., Gnaphalium sylvaticum subsp. rectum (Sm.) Čelak.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Gnaphalium sylvaticum

Rozšíření: Protěž lesní se vyskytuje téměř v celé Evropě (včetně Islandu), na východ až na střední Sibiř. Druhotně roste v Severní Americe, na Sachalinu, Kurilských ostrovech a na Novém Zélandu.
V Česku na většině území hojně od středních poloh do podhůří. V horských oblastech podle literatury s různou frekvencí, v Moravskoslezských Beskydech běžně ve výškách okolo 1200 m n. m., v Krkonoších měly být nálezy ve výškách nad 1000 m n. m. již jen ojedinělé, podle mých pozorování však dosti běžně vystupuje do 1300 m n. m., méně často i výše.

Ekologie: Roste na osluněných až mírně zastíněných stanovištích, podél lesních cest, na horských loukách, úhorech, mezích, na půdách suchých, úživných, nevápnitých. Druh kvete od července do října.

Gnaphalium sylvaticum

Popis: Vytrvalá, (4–)10–60(–80) cm vysoká šedoplstnatá bylina s četnými nekvetoucími výběžky. Lodyha je přímá nebo poléhavá, nejčastěji nevětvená, hustě olistěná. Dolní listy s čepelí podlouhle kopinatou až úzce obkopinatou, (20–)48–90(–140) mm dlouhou a (1,5–)3,0–5,0(–7,0) mm širokou, pozvolna v nezřetelný řapík zúženou, vynikle jednožilnou (jen dolní listy mají někdy ještě nevýrazné postranní žilky), na líci lysou, na rubu šedoplstnatou. Úbory přisedlé nebo krátce stopkaté, v počtu (7–)12–120(–180), vyrůstající v paždí listenů jednotlivě nebo po dvou až osmi v úžlabních klubíčkách a vytvářející husté klasnaté květenství zajímající 1/3 až 2/3 výšky rostliny. Listeny úzce kopinaté až čárkovité, zákrov zvonkovitý nebo válcovitý, zákrovní listeny na hřbetní straně lysé, světle zelené, často pod vrcholem s hnědou skvrnou až širším okrajem. Okrajové květy samičí (pestíkové), s korunou úzce trubkovitou až niťovitou, nezřetelně trojcípou, středové květy oboupohlavné s korunou trubkovitou, pěticípou. Plodem je nažka.

Záměny: Podobná protěž norská (Gnaphalium norvegicum) má na rozdíl od tohoto druhu čepel listu vynikle troj- až pětižilnou.

Ohrožení a ochrana: Zákonem chráněný druh Irska.

Gnaphalium sylvaticumGnaphalium sylvaticum
Gnaphalium sylvaticum
Gnaphalium sylvaticum

Fotografováno dne 7. 7. 2009 (Česko, u Tetřevích bud v Krkonoších).