ACANTHOCEREUS TETRAGONUS (L.) Hummelinck

Syn.: Acanthocereus colombianus Britton et Rose, Acanthocereus floridanus Small ex Britton et Rose, Acanthocereus pentagonus (L.) Britton et Rose, Acanthocereus pitajaya (DC.) Dugand ex Croizat, Acanthocereus princeps (Pfeiff.) Backeb., Cactus pentagonus L., Cactus pitajaya Jacq., nom. illeg., Cactus prismaticus Willd., Cactus reptans Salm-Dyck ex DC., Cactus tetragonus L., Cereus dussii K. Schum., nom. illeg., Cereus nitidus Salm-Dyck, Cereus pentagonus (L.) Haw., Cereus pitajaya DC., Cereus princeps Pfeiff., Cereus prismaticus (Willd.) Haw. ex Steud., nom. illeg., Cereus prismaticus (Willd.) Haw., Cereus reptans Haw. ex Steud., Cereus tetragonus (L.) Mill., Cereus undulatus Pfeiff., Cereus variabilis Engelm., Cereus vasmerii Young
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité

Acanthocereus tetragonus

Rozšíření: Dosti velký areál se rozkládá od jihu USA, kde se vyskytuje na jihu Texasu a na Floridě, přes celou Střední Ameriku až do Kolumbie, severní Venezuely; dále roste na Antilách a zasahuje i na Trinidad a Tobago.

Ekologie: Roste v suchých opadavých lesích, ale i na suchých okrajích mangrove, na písečných dunách i na druhotných stanovištích.

Acanthocereus tetragonus

Popis: Terestrický stonkový sukulent, na bázi někdy poněkud dřevnatějící; stonky jsou žebernaté, 1,5–3(–7) m vysoké, na bázi nebo v dolní polovině větvené, sytě zelené nebo žlutozelené; hlavní stonek je přímý, asi 5 cm v průměru, větve zpravidla vystoupavé, 2,5–8 cm v průměru; žebra jsou 3–4, na mladých stoncích 6–8, jsou 1,5–2,5 cm vysoká, celistvá nebo zvlněná; areoly jsou vzdálené od sebe 3–5 cm, mají 1,5–6 mm v průměru; středové ostny jsou 1(–4), 3–6 cm dlouhé; postranních ostnů bývá 5–9, (0,5–)1–4 cm dlouhých. Květy jsou (14–)16–20 cm dlouhé; okvětní lístky jsou obkopinaté, bílé, vnější 1,5–3,5 cm dlouhé, vnitřní 3–4,5(–5,5) cm dlouhé; tyčinek je mnoho, 2–4 cm dlouhých; blizna má 12–14 laloků. Bobule jsou kulovité až elipsoidní, 4–7(–10) cm dlouhé a 3–5 cm široké, s 1–5 areolami s jehlicovitými ostny.

Ohrožení a ochrana: Stejně jako všechny ostatní druhy čeledi Cactaceae, je i tento druh zahrnut pod ochrany mezinárodní úmluvy CITES.

Acanthocereus tetragonusAcanthocereus tetragonus
Acanthocereus tetragonus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 2. 2009 (Kostarika, Nosara).