Tato nepříliš rozsáhlá přírodní památka je součástí zahrady u rekreačního domku č. p. 173 v severní části obce Zubří, v těsném sousedství Zuberského potoka, v nadmořské výšce 395 m (mapa). Přírodní památka chránící početnou populaci šafránu karpatského (Crocus heuffelianus) byla vyhlášena 19. 2. 1948 jako přírodní rezervace Zubří. Její celková výměra je pouhých 0,14 ha.
Původně rozsáhlá lokalita je do dnešní doby zachována již pouze tímto a několika ještě menšími fragmenty podél břehu Zuberského potoka. Další vitální populace šafránu roste na břehu potoka asi 300 m severněji, není však již součástí chráněného území.
Na přelomu března a dubna, zde vykvétají desítky až stovky rostlin. Výskyt šafránu je zde považován za původní. Podle nejnovějších výzkumů by mohla být populace šafránu v Zubří přiřazena spíše k druhu šafrán spišský (Crocus discolor), který je západokarpatským endemitem, což však je možné potvrdit pouze analýzou počtu chromozomů.
Dalšími méně početnými druhy na této lokalitě jsou sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), penízek modravý (Thlaspi caerulescens), sasanka hajní (Anemone nemorosa), violka srstnatá (Viola hirta), prvosenka vyšší (Primula elatior), bika ladní (Luzula campestris) a tomka vonná (Anthoxanthum odoratum).
Lokalita byla od doby vyhlášení přírodní rezervací užívána s určitými omezeními, nesměla se hnojit, odvodňovat, vypásat, bylo zakázáno trhat a vyrývat rostliny, zachováno zůstalo pouze kosení. Po změně majitele zde byly vysazeny ovocné stromy, lokalita byla poškozena také skládkou stavebního materiálu a založením několika ohnišť. Populace šafránu byla těmito zásahy značně zmenšena. Další podobné lokality na území Zlínského kraje se nachází až u Nového Hrozenkova ve Vsetínských vrších.
Fotografováno dne 2. 4. 2012.