Syn.: Bilderdykia convolvulus (L.) Dumort., Fagopyrum carinatum Moench, nom. illeg., Fagopyrum convolvulus (L.) Gross, Fagopyrum volubile Gilib., Fallopia convolvulus (L.) Holub, Helxine convolvulus (L.) Raf., Polygonum convolvulus L., Reynoutria convolvulus (L.) Shinners, Tiniaria convolvulus (L.) Webb et Moq.
Česká jména: pohanka svlačcovitá, opletka (Domin et Podpěra 1928), pohanka opletka (Dostál 1950), opletka obecná (Kubát 2002)
Slovenská jména: pohánka opletavá (Dostál 1950), pohánkovec ovíjavý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Rozšíření: Evropský a asijský druh s rozsáhlým druhotným areálem. Za původní je považován v celé Evropě včetně nejsevernějších oblastí, některé zdroje uvádějí výskyt i na Islandu a Špicberkách, roste i na všech středomořských ostrovech, v Africe od Maroka po Egypt. V Asii v Turecku, dále v pásu od Izraele a nejsevernějších částí evropského Ruska až po Dálný východ, na jihu je výskyt ohraničený zhruba Irákem, Íránem, Pákistánem, Tádžikistánem a Kyrgyzstánem, severní Indií a Bhútánem. V Číně v provinciích Anhui, Gansu, Guizhou, Hebei, Heilongjiang, Henan, Hubei, Jiangsu, Jilin, Liaoning, Nei Monggol, Ningxia, Qinghai, Shaanxi, Shandong, Shanxi, Sichuan, Xinjiang, Xizang a Yunnan, roste i na Korejském poloostrově a na Tchaj-wanu. Druhotný výskyt byl zaznamenán na Azorech, v Jihoafrické republice a Lesothu, v Japonsku, Austrálii i na Novém Zélandu, na Havajských ostrovech, v celé Severní Americe včetně Grónska, snad pouze vyjma kanadské provincie Nunavut, v Jižní Americe v jihobrazilských státech Paraná, Rio Grande do Sul a Santa Catarina, také v Peru, jižní části Paraguaye, v Chile bez nejsevernějších a nejjižnějších částí a celé Argentině včetně Ohňové země.
U nás se vyskytuje hojně až velmi hojně po celém území od nížiny do podhůří, v nižších horských polohách roztroušeně, výše už pouze ojediněle a přechodně.
Ekologie: Roste na polích, úhorech, zahradách a opuštěných místech v blízkosti lidských sídlišť, podél komunikací na zásaditých i kyselých, převážně písčitých nebo písčitohlinitých půdách. Kvete od července do října.
Popis: Jednoletá bylina s kůlovitým kořenem s poléhavými, zřídka ovíjivými, hranatými, drsnými, nejčastěji 15–40 cm dlouhými lodyhami. Listy jsou řapíkaté, čepel je v obrysu trojúhelníkovitá, na bázi srdčitá až střelovitá, na vrcholu špičatá, lysá. Botky jsou krátké, lysé. Květenství v chudokvětých přetrhovaných úžlabních řídkých zdánlivých hroznech kratších než listy nebo v úžlabních svazečcích. Květy jsou drobné, krátce stopkaté, okvětní lístky asi do poloviny srostlé, na vnější straně zelenavé, žláznaté, na vnitřní bělavé. Plodem je trojhranná nažka.
Záměny: Podobná opletka křovištní (Fallopia dumetorum) se liší oblými, hladkými lodyhami, nežláznatým okvětím a za plodu výrazně křídlatými vnějšími okvětními lístky. Je zároveň ovíjivá, lodyhy jsou delší.
Poznámka: Plevel v polích, zahradách a zahradnictvích, kde nepříznivě působí ovíjením na pěstované rostliny.
Fotografováno dne 16. 6. 2011 (Česko, u Horní Brusnice) a 23. 7. 2013 (u Číčovic).