Syn.: Polygonum aubertii L. Henry, Polygonum baldschuanicum auct. non Regel, Reynoutria aubertii (L. Henry) Moldenke, Tiniaria aubertii (L. Henry) Hedberg ex Janchen.
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Fallopia aubertii
Rozšíření: Dálný východ – Čína, zavlečena do mnoha oblastí světa (Evropa, Severní Amerika, Karibik, Nový Zéland). U nás zplanělá ve středních Čechách a na jižní Moravě.
Ekologie: Ve své domovině roste na křovinatých svazích, v pásmu od 900 až do 3200 m n. m. Snese suché půdy s nedostatkem živin, znečištěné ovzduší, slunce. Neprospívá v těžkých mokrých půdách.
Fallopia aubertii
Popis: Dřevnatějící ovíjivá liána, dosahuje délky až 6(–15) m. Čepel listů kopinatá až trojúhelníkovitá s klínovitou, srdčitou nebo střelovitou bází. Délka čepele 2–7 cm, šířka 2–4 cm, řapík 2–4 cm dlouhý. Květy v bohatém latovitém květenství, až 50 cm dlouhém. Květy bílé, někdy růžovějící, 5–10 mm dlouhé. Nažky trojhranné, až 4 mm dlouhé a 2,5 mm široké, černé a lesklé. Bílé okvětí se za plodu zvětší a kryje nažku. Kvete od června do října, také křídlaté zvětšené okvětí na plodech je nápadné.
Využití: Pěstuje se jako okrasná rostlina, hlavně ke krytí pergol, zdí a plotů. Rozrůstá se a potlačuje ostatní rostliny.
Poznámka: Vědecké rodové jméno odkazuje na italského lékaře a botanika G. Fallopia.
Fallopia aubertii
Fallopia aubertii
Fotografováno dne 14. 6. 2010 (Praha).