HUMBERTIOTURRAEA GRANDIDIERI (Baill.) Cheek

Syn.: Turraea grandidieri Baill.
Čeleď: Meliaceae Juss. – zederachovité

Humbertioturraea grandidieri
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se v provinciích Antsiranana, Fianarantsoa a Toliara na jihozápadě ostrova. Rod Humbertioturraea je znám pouze z Madagaskaru, kde se vyskytuje v 6–11 druzích. Od blízce příbuzného rodu Turraea se liší především dužnatými plody a odlišnou anatomií semen a embrya.
Ekologie: Roste v křovinách a lesících v savaně v suché části Madagaskaru, vystupuje až do nadmořských výšek kolem 500 m.
Humbertioturraea grandidieri
Popis: Stálezelený keř nebo malý stromek. Listy jsou střídavé, řapíkaté, podlouhlé až kopinaté, celokrajné, na vrcholu dlouze zašpičatělé. Květenství jsou úžlabní svazečky; květy jsou velké, 5četné; kališní lístky jsou asi do poloviny srostlé; korunní lístky jsou volné, páskovité, 5–10 cm dlouhé; tyčinky navzájem srůstají nitkami a tvoří 3–8 cm dlouhou trubku, zakončenou 5četným útvarem s hvězdovitě rozloženými, na konci dvouklanými cípy, na nichž leží 10–12 prašníků s krátkými přívěsky; gyneceum tvoří 5–10pouzdrý semeník a dlouhou čnělku daleko vyčnívající nad ústí tyčinkové trubičky, zakončenou stlačeně kulovitým útvarem, na jehož horní ploše jsou bliznové papily. Plod je dužnatý, s tlustým, masitým až kožovitým oplodím.
Humbertioturraea grandidieri
Humbertioturraea grandidieri

Fotografovala Ljuba Procházková, dne 1. 11. 2014 (Madagaskar, NP Isalo).