HERRANIA PURPUREA (Pittier) R. E. Schult.

Syn.: Theobroma purpureum Pittier
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Herrania purpurea

Rozšíření: Těžiště výskytu leží ve Střední Americe, kde se vyskytuje od Nikaraguy po Panamu, častěji na atlantickém pobřeží. V Jižní Americe roste ještě v Kolumbii. Do rodu náleží kromě tohoto ještě asi 15 dalších jihoamerických druhů.

Ekologie: Jde o podúrovňovou dřevinu v tropických nížinných deštných lesích, vystupuje do nadmořské výšky 800 m.

Herrania purpurea

Popis: Opadavý stromek s přímým nevětveným kmínkem 3–7 m vysokým, v mládí hustě chlupatým. Listy vyrůstají střídavě pod vrcholem, mají až 40(–48) cm dlouhý, hustě chlupatý řapík; čepel je 5četná, lístky jsou obkopinaté až obvejčité, 46–53 cm dlouhé a 17–19 cm široké (postranní jsou poněkud menší), na rubu hvězdovitě chlupaté, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květy vyrůstají jednotlivě přímo z dolní části kmene (kauliflorie), jsou kulovité, dosahují asi 1,5 cm v průměru, fialové nebo purpurové; kalich tvoří 3–4 široce vejčité, chlupaté cípy; korunu tvoří 5 masitých, hadovitě zprohýbaných, asi 1 cm dlouhých lístků; andreceum tvoří 15 tyčinek a 5 staminodií; gyneceum tvoří 5 srostlých plodolistů s jedinou čnělkou a paličkovitou bliznou. Plod je dužnatý, elipsoidní, 8–10 cm dlouhý a 4–5 cm široký, výrazně žebernatý, žlutozelený až oranžový; semena jsou početná, asi 1,5 cm dlouhá, obalená jedlým bílým míškem.

Záměny: Podivuhodný rod příbuzný kakaovníku (Theobroma cacao), který upomíná především plody, které jsou však téměř přisedlé ke kmeni.

Herrania purpureaHerrania purpurea
Herrania purpurea
Herrania purpurea
Herrania purpurea

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 9. 3. 2014 (Panama, Bastimento).