Syn.: Curatella cambaiba A. St.-Hil., Curatella glabra Spruce ex Benth., Curatella grisebachiana Eichler
Česká jména: kuráta americká (Presl 1846)
Čeleď: Dilleniaceae Salisb. – hodarovité
Rozšíření: Druh s velmi rozsáhlým areálem v tropické Americe. Roste ve Střední Americe od střední části Mexika až po Panamskou šíji, ale i na ostrovech v Karibském moři. V Jižní Americe je znám z Kolumbie, Venezuely, Guyany, Brazílie, Peru, Bolívie i Paraguaye. Monotypický rod.
Ekologie: Typicky se vyskytuje v savanách, ale často proniká i do sekundárních porostů, vzniklých po vykácení původních lesů.
Popis: Stálezelený keř nebo nízký strom vysoký 2–10 m, s krátkým kmenem a křivolakými větvemi; borka je šedavá nebo načervenalá, šupinovitá, letorosty jsou drsně chlupaté. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, vejčité až eliptické, 8–20(–35) cm dlouhé a 5–10(–15) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, zvlněné, na vrcholu zaokrouhlené, s výraznou žilnatinou tvořenou 10–22 vnořenými žilkami, na líci drsné, s tuhými brvami, na rubu s hvězdovitými chlupy. Květenství jsou mnohokvěté úžlabní laty 4–9 cm dlouhé; květy jsou oboupohlavné, 4–5četné; kališní lístky jsou vytrvalé, obvejčité, 5–7 mm dlouhé, chlupaté; korunní lístky jsou obvejčité, 5–7 mm dlouhé, bílé nebo narůžovělé, opadavé; tyčinek je 80–100; plodolisty jsou obvykle 2, na bázi srostlé, kulovité. Plody jsou kožovité, kulovité, často dvoulaločné tobolky 4–6 mm v průměru, v každém pouzdře obvykle s 2 leskle černými semeny s bílým masíčkem.
Využití: J. S. Presl ve svém Rostlinopisu (1846) poznamenává, že Kayenští potřebují list ke hlazení dřeva.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 19. 1. 2016 (Venezuela, okolí Ciudad Bolivar) a 20. 1. 2016 (Venezuela, NP Canaima).