CURATELLA AMERICANA L. – kuráta americká

Syn.: Curatella cambaiba A. St.-Hil., Curatella glabra Spruce ex Benth., Curatella grisebachiana Eichler
Česká jména: kuráta americká (Presl 1846)
Čeleď: Dilleniaceae Salisb. – hodarovité

Curatella americana

Rozšíření: Druh s velmi rozsáhlým areálem v tropické Americe. Roste ve Střední Americe od střední části Mexika až po Panamskou šíji, ale i na ostrovech v Karibském moři. V Jižní Americe je znám z Kolumbie, Venezuely, Guyany, Brazílie, Peru, Bolívie i Paraguaye. Monotypický rod.

Ekologie: Typicky se vyskytuje v savanách, ale často proniká i do sekundárních porostů, vzniklých po vykácení původních lesů.

Curatella americana

Popis: Stálezelený keř nebo nízký strom vysoký 2–10 m, s krátkým kmenem a křivolakými větvemi; borka je šedavá nebo načervenalá, šupinovitá, letorosty jsou drsně chlupaté. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, vejčité až eliptické, 8–20(–35) cm dlouhé a 5–10(–15) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, zvlněné, na vrcholu zaokrouhlené, s výraznou žilnatinou tvořenou 10–22 vnořenými žilkami, na líci drsné, s tuhými brvami, na rubu s hvězdovitými chlupy. Květenství jsou mnohokvěté úžlabní laty 4–9 cm dlouhé; květy jsou oboupohlavné, 4–5četné; kališní lístky jsou vytrvalé, obvejčité, 5–7 mm dlouhé, chlupaté; korunní lístky jsou obvejčité, 5–7 mm dlouhé, bílé nebo narůžovělé, opadavé; tyčinek je 80–100; plodolisty jsou obvykle 2, na bázi srostlé, kulovité. Plody jsou kožovité, kulovité, často dvoulaločné tobolky 4–6 mm v průměru, v každém pouzdře obvykle s 2 leskle černými semeny s bílým masíčkem.

Využití: J. S. Presl ve svém Rostlinopisu (1846) poznamenává, že Kayenští potřebují list ke hlazení dřeva.

Curatella americana
Curatella americana
Curatella americana
Curatella americana

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 19. 1. 2016 (Venezuela, okolí Ciudad Bolivar) a 20. 1. 2016 (Venezuela, NP Canaima).