Syn.: Beloperone guttata Brandegee, Calliaspidia guttata (Brandegee) Bremek., Drejerella guttata (Brandegee) Bremek.
Česká jména: právenka (Mareček 1997)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité
Rozšíření: Pochází z Mexika, vyskytuje se zde v oblasti od severomexického státu Nuevo León až po středomexické státy Querétaro a Morelos. Pěstuje se jako okrasný keř v řadě tropických i subtropických částí světa, může zplaňovat (např. Florida, Ekvádor).
Ekologie: Roste v subaridních oblastech horských regionů středního Mexika. Kvete od srpna do listopadu, nezřídka však i celoročně.
Popis: Polokeř, 1–2 m vysoký, bohatě větvený. Listy jsou řapíkaté, vejčité až kopinaté, 3–3,5 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, na bázi klínovité, na vrcholu špičaté nebo tupé. Květenství je vrcholové nebo úžlabní, klasnaté, až 3–8 cm dlouhé, květy jsou podepřeny nápadnými překrývajícími se listeny, které jsou vejčité, 16–20 mm dlouhé, zelené, později červenohnědé; kališní lístky až 5 mm dlouhé, chlupaté; koruna až 32 mm dlouhá, dosti úzká, dvoupyská, chlupatá, bílá, s podélnými řadami fialových skvrnek na dolním pysku. Plodem je chlupatá tobolka, až 12 mm dlouhá.
Využití: Původní Američané využívali tuto rostlinu k léčbě řady nemocí, údajně ulehčovala průběh úplavice, pomáhala rovněž hojit rány.
S oblibou se pěstuje i v Evropě jako pokojová nebo přenosná rostlina, byla vyšlechtěna řada kultivarů s barevně výraznějšími listeny. Objevuje se rovněž pod českým jménem chmelníček (Beloperone).
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest Jamese Justice (1698–1763), skotského zahradníka. Americký botanik Townshend Stith Brandegee (1843–1925), na nějž odkazuje druhové jméno této rostliny, se zasloužil o poznání květeny řady oblastí Severní Ameriky (Arkansas, Colorado, Utah, Kalifornie).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 2. 2015 (Guatemala, Antigua).