HYLOTELEPHIUM MAXIMUM (L.) Holub – rozchodníkovec velký / rozchodníkovec najväčší

Syn.: Sedum maximum (L.) Hoffm., Anacampseros maxima (L.) Haw., Hylotelephium telephium subsp. maximum (L.) H. Ohba, Sedum telephium subsp. maximum (L.) Kirschl.
Česká jména: rozchodník veliký největší (Dostál 1950), rozchodníkovec velký, rozchodník velký (Hejný et Slavík 1992), rozchodník velký (Kubát 2002)
Slovenská jména: rozchodník veľký najväčší (Dostál 1950), rozchodníkovec najväčší (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Hylotelephium maximum

Rozšíření: Centrum areálu se nachází ve střední Evropě, na západ zasahuje do Pyrenejí a střední Francie, na jih do Itálie a na Balkán, severně až do jižní Skandinávie.
U nás se vyskytuje hojně v teplejších oblastech, jinde jen roztroušeně až vzácně.

Ekologie: Roste na suchých skalách a sutích, ve světlých lesích a v lesních lemech, častěji na silikátovém podkladu, nevyhýbá se ale ani vápenci, v pásmu od nížin až do subalpínského stupně. Kvete od července do září.

Hylotelephium maximum

Popis: Vytrvalá bylina, 30–60(–80) cm vysoká, lodyha přímá, řídce olistěná, listy většinou vstřícné, rovnovážně odstálé, lžicovitě prohnuté. Květenstvím je chocholičnatá lata nebo chocholík chocholičnatých lat, kališní lístky dužnaté, zelené, korunní lístky vejčité, žlutobílé. Plody jsou měchýřky.

Využití: V minulosti se používal v lidové medicíně – především jako bylina na rány. Občas se pěstuje také v zahradách, využívá se zejména v jejich přírodně koncipovaných partiích.

Poznámka: Rozchodník velký je jedinou živnou rostlinou housenek u nás ohroženého motýla modráska rozchodníkového (Scolitantides orion).

Hylotelephium maximumHylotelephium maximum
Hylotelephium maximumHylotelephium maximum

Fotografováno dne 11. 9. 2005 (Česko, Brno, Žlutý kopec).